Mekkora játékos volt Carmelo Anthony és Dwight Howard?
2025. 04. 09. 10:07Olvasási idő: 3 perc
Melo és Superman 2025-ben egyénileg és a 2008-as olimpiai bajnoki címet szerző csapat tagjaként is bekerül a Hírességek Csarnokába. Talán méltatlanul elfeledjük, mekkora játékosok is voltak ők a csúcséveikben. Persze nem akkorák, mint Sue Bird, a női kosárlabda történetének egyik legfényesebb csillaga. Ő is a Hall of Fame tagja lesz.

Dwight Howard és Carmelo ANthony, amikor a csúcson voltak. (Fotó: Getty Images)
Az NBA-t figyelő legfiatalabb generáció talán nem emlékszik már, mekkora játékos is volt Carmelo Anthony és Dwight Howard, ezért pár szót érdemes ejteni rájuk. A 2000-as évek végén és a 2010-es évek első felében ugyanis lélegzetállító dolgokat csináltak.
Kezdjünk Carmelo Anthonyval, aki a 2003-as NBA-draft harmadik választottja volt LeBron James és Darko Milicic mögött. Sokszor és sok helyen volt már bírálva a Detroit Pistons azért, hogy ezt a ziccert kihagyta, de bármekkora baki is volt ez akkor, 2004-ben bajnok lett a Pistons. Így a Denver Nuggets köszönte szépen, és őt választotta ki. Hat csapatban 19 szezont játszott a ligában, a csúcséveit egyértelműen Denverben és New Yorkban töltötte, 2013-ban a Knicks színeiben pontkirály lett, ő a liga történetének 12. legjobb pontszerzője. Szerepelt tíz All-Star-gálán, hatszoros All-NBA, és egyszer harmadik volt az MVP-szavazáson (2013). Az egyik legjobb játékos, aki sosem lett bajnok, a csapatként elért legjobb eredménye az volt, hogy 2009-ben bejutott a nyugati döntőbe a Denverrel. A fiataloknak talán meglepő, de nem egy fiatal játékos mondja azt a mai napig, hogy a támadóarzenáljából sok fegyvert Carmelo Anthony-tól tanult.
Dwight Howard egy igazi megállíthatatlan szörnyeteg volt pár éven át. Vicces ez annak fényében, hogy az utolsó pár évében milyen korlátozottan használták ki azokat a képeségeit, amelyek a 2000-es évek végén és a 2010-es évek elején őt tették a liga legjobb centerévé, merthogy ő volt az NBA legdominánsabb centere 2007 és 2012 között, amikor zsinórban ötször volt az All-NBA első csapatának tagja. Tényleg nehéz talán elhinni, de akkor tényleg olyan érzés volt őt nézni, hogy ő a fizikumával bármit meg tud csinálni a gyűrű alatt. Szintén ebben az időszakban háromszor is az Év Védőjének választották. 2011-ben második helyen végeztt az MVP-szavazáson Derrick Rose mögött. 2007 ás 2014 között nyolcszor volt All-Star és All-NBA. Hatalmas bravúr volt tőle, amikor 2009-ben NBA-döntőbe vezette az Orlando Magicet, ám akkor a bajnoki cím nem jött neki össze. Arra 2020-ig kellett várnai, amikor a Los Angeles Lakers kiegészítőembereként nyert. A sérülései mellett az sem tett neki jót, hogy pont ebben az időszakban változott meg totálisan a kosárlabda, és nagyjából 2015 óta már abszolút nem arra volt szüksége a csapatoknak egy magasembertől, amit ő tudott, még a Lakersnek sem 2025-ben, amikor bedőlt a Mark Williams-csere….
Anthony és Dwight Howard számára is a 2021-22-es szezon volt az utolsó, igaz Howard azóta is többször felajánlotta szolgálatait több NBA-csapatnak is, de nem csapott le senki. Az utolsó szezonjukban egyébként csapattársak voltak a Lakersnél. Más csapatban is szerepeltek együtt: ott voltak mindketten a 2008-as olimpián is az amerikai válogatottban. Mivel az a gárda – amelyet a legtöbben csak Redeem Teamként ismerünk – is bekerül a Hírességek Csarnokába,
így Anthony is Howard azonnal két legyet üt egy csapásra a 2025-ös eseményen.
A 2008-as volt az az amerikai válogatott, amelyet a 2004-es athéni fiaskó után állítottak össze, és Kobe Bryant, illetve LeBron James volt a két vezére. Anthony azonban sokáig a férfi kosárlabda történetének legsikeresebb olimpiai szereplője volt, hiszen Peking után Londonban és Rióban is nyert, illetve még Athénból volt egy bronzérme is. 2024-ben LeBron James utolérte (szintén 3 arany és 1 bronz a mérlege), míg Kevin Durant beelőzte (4 arany 2012 és 2024 között).
Ahogyan azonban említettük, a WNBA legendája, Sue Bird még Anthonynál és Howardnál is sokkal nagyobb sztár. Például azért, mert neki öt olimpiai aranya van (2004, 2008, 2012, 2016 és 2020), aminél csak a hat aranyéremmel rendelkező Diana Taurasinak van több. Emellett négyszeres WNBA-bajnok, és ötször az Euroligát is megnyerte. A Szpartak Moszkvánál Rátgéber László is volt edzője. A WNBA történetében ő játszotta a legtöbb mérkőzést, és ő adta a legtöbb gólpasszt is. Egyetlen csapatban töltötte egész WNBA-s karrierjét, 2002-től 2022-ig volt a Seattle Storm játékosa, igaz ’’csak’’ 19 szezonban lépett pályára, mert a 2013-as és 2019-es szezont kénytelen volt kihagyni térdsérülések miatt. 21 éves karrierje rekord, ám a 19 szezon ’’csak’’ a második helyre elegendő, hiszen egyik kortársa és válogatottbeli csapattársa, Diana Taurasi abban megelőzi, hogy ő 20 szezonban lépett pályára a profiligában. A tarsolyából csam az MVP vagy a döntő MVP trófea hiányzik, de mivel olyan csapattársai voltak, mint Lauren Jackson és Breanna Stewart, így nehéz lett volna bezsebelni ezeket az elismeréseket.
Maya Moore és Sylvia Fowles is a női kosárlabda legnagyobb sztárjai közé tartoznak/tartoztak, komoly karriert futottak be, amely MVP-díjakkal, bajnoki címekkel és olimpiai aranyérmekkel van kikövezve. Sue Bird mellett ők is a halhatatlanok közé kerülnek 2025-ben.
A Chicago Bulls jelenlegi mestere, Billy Donovan a korábbi NCAA-s munkássága (Floridai Egyetem) lesz a Hall of Fame tagja, míg bekerül Danny Crawford is, aki 32 évig bíráskodott az NBA-ben. A Miami Heat tulajdonosa Micky Arison munkáját is elismerik. 1995-ben vette meg a klubot, és három bajnoki címet szerzett a csapattal úgy, hogy további néyg alkalommal döntőbe jutottak a floridaiak.
A Sport TV-n lesz alkalmunk bőven NBA-t nézni. Szerda éjjel például megnézhetjük, hogyan tér vissza először Dallasba Lakers-játékosként Luka Doncic, de hétvégén az alapszakasz is lezárul majd. NBA 360-at adunk majd. A program:
Dallas Mavericks – Los Angeles Lakers: április 10., csütörtök 1:30, Sport1 (élő); 12:15, Sport1 (felv.); 22:00, Sport2 (felv.)
Trash Talk: április 10., csütörtök 17:30, Sport2 (élő)
Cleveland Cavaliers – Indiana Pacers: április 11., péntek 1:00, Sport1 (élő); 15:00, Sport2 (felv.)
Alley-oop: április 11., péntek 18:00, Sport1
NBA Action: április 12., szombat 15:00, Sport1
NBA 360: április 13., vasárnap 19:00, Sport1 (élő)
NBA, alapszakasz (egy mérkőzés élő közvetítése): április 13., vasárnap 21:30, Sport1 (élő)