Minden idők legnagyobb NBA-s cseréje a Doncic-Davis csere
2025. 02. 02. 09:02Olvasási idő: 6 perc
Mindenki, de ezt tényleg értse úgy a kedves olvasó, hogy MINDENKI (még a sokat látott amerikai NBA-szakértők, a játékosok, a bennfentesek, állítólag LeBron james is) le van épp sokkolódva attól a hírtől, hogy Luka Doncic a Los Angeles Lakershez került Anthony Davisért egy háromcsapatos cserében. Szezonközben ilyen megaüzletet még soha nem kötöttek az NBA-ben.
Klasszikus helyzet: Az ember felkel reggel, ránéz a telefonjára, és azt hiszi még álmodik. Pont így, ahogyan a Mavericks-szurkoló Moncz Attila kollégánk írja. Mert ez a hír nem lehet komoly. A Lakers és a Mavericks megállapodott egy háromcsapatos cserében, és Luka Doncic a Lakershez, Anthony Davis pedig Dallasba került? Aztán jönnek fel a szalagcímek, és nagyon úgy néz ki, Shams Charania most sem tévedett. Megköttetett az NBA történetének legnagyobb cseréje.
Hiába kutattam az emlékeim között, és hiába keresgéltem mindenhol.
Soha nem történt ilyen szintű csere az NBA-ben. Olyan, amelyben két ilyen topjátékos váltott csapatot.
Az NBA történetében még soha sem cseréltek el szezon közben két aktuális All-NBA-játékost. A 25 éves (három hét múlva 26 lesz) Luka Doncic karácsony óta sérült, már több meccset ült ki annál, hogy fenn lehessen az MVP-listákon, de egészségesen vitán felül az NBA öt legjobb játékosa között van. Nem véletlen juttatta el a Maverickst a 2024-es NBA-döntőbe. Hat és fél szezonja alatt elérte, hogy páran kimondják, ő minden idők legjobb Mavericks játékosa. Annál a franchise-nál, ahol Dirk Nowitzki is játszot. Ő volt a Mesél a Pálya című sorozatunk legfiatalabb résztvevője. Az ő neve és a Dallas Mavericks neve között egyenlőségjel volt a szurkolók fejében.
Anthony Davis a liga egyik legjobb magasembere, akire a képességei alapján bátran lehet franchise-t építeni. Most is ott van minden vonatkozó MVP-listán. Sérülékeny, ez igaz, de tényleg zseniális. Nem véletlenül ürítette ki a fiatal keretét, és adta oda a jövőjét a Lakers a Pelicansnek 2019-ben, amikor megszerezte. Néha ugyan jelentek meg olyan hírek, hogy LeBron James frusztrált a sérülései miatt, de mindig úgy tűnt, jóban vannak, amikor megjelentek valahol. A pályán pedig tökéletesen kiegészítették egymást.
Szóval ők váltanak csapatot: A jelenlegi információk szerint a háromcsapatos cserében Doncic, Maxi Kleber és Markieff Morris költözik Los Angelesbe, Anthony Davis, Max Christie és a Lakers 2029-es elsőkörös megy Dallasba, míg Jalen Hood-Schifino, illetve a Clippers és a Mavericks 2025-ös elsőköröse megy a Jazzhez.
Leírni is hihetetlen, de Luka Doncic és LeBron James egy csapatban fog játszani, ez azért kosárlabda IQ orgia lesz,
és ezennel biztossá vált, hogy a Lakers megtalálta a 40 éves James utáni következő arcát, és az nem Anthony Davis lesz.
Ez a hír bombaként robban. Nem látunk be a háttérbe, nem lehettünk ott minden beszélgetésen, de miközben az egész világ Jimmy Butler és De’Aaron Fox cseréjéről beszél hetek, hónapok óta, sokkhatás ért minket. Itt nincs szó a csapatát, a csapattársait vagy a várost nyilvánosan bíráló, hivatalosan is cserét kérő játékosról, csak két szupersztárról, akik zseniálisak a kosárlabdában. Bár meg kell vallani, az egyikük azért varázslatosabb a másiknál (Doncic).
Nico Harrison, a Mavs vezetője tényleg lenyilatkozta azt, hogy a védekezéssel lehet bajnokságot nyerni, és hogy egy All-NBA, All-Defensive center kellett nekik. Hát, ő tudja, de mivel a Mavericks kezdeményezte a cserét, azért megnéznénk, ki cserélte volna el egykor önként Michael Jordant akár Hakeem Olajuwonra vagy David Robinsonra…
Az ilyen híreknek nem mindig könnyű hinni, de állítólag LeBron James semmit nem tudott erről az egészről, és épp a családdal vacsorázott New Yorkban a Knicks elleni mérkőzése után. Az viszont kétségtelen, ha igaz az, hogy a Mavericks döntésében Doncic nem túl profi hozzáállása és életmódja is közrejátszott, hogy jobb mentort ebből a szempontból nem is kaphatna LeBron Jamesnél. Pár hónapja majd 120 kiló volt Doncic, de ha besétál majd az edzőterembe LeBron James mellé, akkor talán ragad rá valami a profizmusból.
A reakciók alapján teljes a sokk az NBA háza táján:
Dirk Nowitzki nem volt bőbeszédő, de mindenki érti/érzi, mire gondol, és nagyon sok játékos tweetelt hasonlókat (például Giannis, Embiid), egy-egy emojit vagy egy-egy szót. Mások arra utaltak, hogy Shams Charania telefonját feltörték, vagy április elseje van. CJ McCollum azt írta, ha még Doncict is elcserélik ebben a ligában, akkor mindenki pakolhatja össze a bőröndjeit. LeBron James hazugnak nevezte twitteren azt az újságírót, aki arról beszélt, hogy egyre nőtt a frusztrációja Davis miatt.
Más sportágakból is többen reagáltak: A Super Bowlra készülő Patrick Mahomes azt írta, „Most lebetegedtem!”. A Los Angeles Kings pedig arra büszke, hogy minden idők két legnagyobb szlovén sportolója akkor Los Angelesben fog játszani. Csatoltak is egy képet, amin Luka Doncic és Anze Kopitar, a Kings szlovén sztárja van.
Az NBA méhkasa felbolydult. Volt csapat, amely arra játszott, hogy majd akkor csap le Doncicra, ha majd lejár a szerződése, és valójában arról is írtak évek óta, hogy Doncict egyszer majd meg akarja szerezni a Lakers, de ez előbb történt, mint azt bárki gondolta. Aki a szlovénra játszott, most kezdheti az újratervezést, és lehet más célpontok után nézni.
A csereügyletek
A világ felfordult, de milyen cserék fordították fel valaha így az NBA-t? A Bleacher Report a közelmúltban összegyűjtötte az elmúlt öt év legjelentősebb cseréit. Nagyon jól kirajzolódik belőle valami: Mostanában nem a sztárt cserélünk sztárra hozzállás már a divatos, hanem az, hogy egy-egy csapat feladja az egyik sztárját, és cserébe a lehető legtöbb elsőköröst húzza be cserébe. Ez történt Donovan Mitchell és Rudy Gobert estében. A Jazz elpasszolta a két sztárt, és összesen 7 elsőköröst (néhány lehetséges draftcserét is még), illetve sok-sok fiatalt kapott értük. Kevin Durant az aktív játékosok mellett három elsőkörösbe került a Sunsnak. Ezt alátámasztja, hogy az aktuális bajnok Boston Celtics a két legnagyobb sztárját, Jayson Tatumot és Jaylen Brownt is jövőbeli elsőkörös draftcetliként szerezte meg. A csapatot köréjük White, Porzingis, Holiday hármasért okosan cserélgettek. A múltban a Lakers MagicJohnson és James Worthy draftjogát is így, jövőbeli draftjogként szerezte meg a New Orleans Jazztől és a Cleveland Cavalierstől. Ebből pedig összejött a Showtime Lakers.
Minden idők legnagyobb cseréi? Valahogy az NBA-ben minden úgy történik minden, ahogyan a Lakers alakítja a dolgokat
Tényleg igaz, hogy soha nem volt olyan az NBA-ben, hogy két aktuális All-NBA váltson csapatot egy cserében szezon közben. Arra sem találunk példát, hogy két ilyen kaliber nyáron cseréljen. 2001-ben Stephon Marbury és Jason Kidd is remek volt, de Marbury nem volt All-NBA, mielőtt elcserélték őket. 2017-ben az Isaiah Thomas-Kyrie Irving csere nem állt ettől távol, de meglepetésre épp Irving nem volt All-NBA a 2016-17-es kiírás után. 2018-ban a DeRozan-Leonard csere is ilyen lehetett volna, de Leonard az előző szezont jóformán kiülte, így az rajta ment el. Hogy Dirk Nowitzkira mutassunk rá egy picit, ez a csere kb. olyan, mintha a Mavericks a kétezres évek első felében 2001-2004 között Dirk Nowitzkiért Kobe Bryantet vagy Shquille O’Nealt kapta volna.
Ha minden idők legnagyobb cseréiről van szó, és vonatkozó listákat keresünk az NBA szakíróktól, inkább olyanokat találunk, ahol egy-egy hatalmas játékos váltott csapatot, de az érte kapott érték közel sem ért fel az ő nagyságával, és rendkívül egyoldalú üzletek születtek:
Wilt Chamberlain 1965-ben a Warriorstól került a Sixershez, majd 1968-ban a Sixerstől a Lakerstől. Ő akkor annyira domináns volt, hogy az érte kapott játékosok neve talán nem is fontos. Az első csere szezon közben köttetett.
1975-ben Kareem Abdul-Jabbar került Los Angelesbe a Milwaukee Buckstól négy jó (de nem szupersztár) játékosért. Köztük volt Junior Bridgeman, aki nem volt sztár, de azóta milliárdos, lett az NBA-játékosként kapott fizetéséből.
1992-ben Charles Barkley a Phoenix Sunshoz került Philadelphiából. Azonnal MVP lett, és döntőbe vezette a Sunst, és ”csak” Jeff Hornacek, Tim Perry és Andrew Lang játékjogáért kellett lemondania az arizonaiaknak.
2004-ben Shaquille O’Neal pont az ellenkező utat járta be. Úgy megromlott a viszonya Kobe-val, hogy választania kellett a klubvezetésnek kettejók között. Szupersztárként került Miamiba, és a Lakers sok játékost kapott érte: Lamar Odomot, Caron Butlert és Brian Grantet.
2007-ben Kevin Garnettet (és Ray Allent) is megszerezte a Celtics és a Celtics rögtön bajnok lett. Al Jefferson remek játékos volt, de Garnett szintjét azért nem érte el. Zárójeles megjegyzés: Az egyik cserében megszerzett elsőkörös lehetett volna Steph Curry is, ha okosabb a scouting Minnesotában.
Szezon közben is általában úgy váltanak a sztárok, hogy az egyik fél feladja a szezont, míg a másik a bajnoki címért hajtva erősíteni akar, és inkább fiatalokat vagy jövőbeli draftcetliket ad cserébe. Talán már kevesen emlékeznek arra az időszakra, amikor 1994-ben Dominique Wilkins és Danny Manning is csapatot váltott egy Hawks-Clippers cserében. Mindketten All-Starok voltak, de Manning sokkal fiatalabb volt Wilkinsnél. 1999-ben újabb Lakers-húzás, amiben Eddie Jonest cserélték el Charlotte-ba Glen Rice-ért. Jones Kobe Bryant posztján játszott, neki szabadítottak fel helyet, míg Rice akkoriban a liga egyik legjobb dobója volt. 2003-ban a Seatlle Supersonics és a Milwauke Bucks cserélte ki két franchise játékosát, így került Ray Allen Seattlebe és Gary Payton Milwaukeeba. 2022-ben a Tyrese Haliburton – Domantas Sabonis cserében az történt, hogy a Kingsnek túl sok jó kisembere, a Pacersnek pedig túl sok jó magasembere volt, és úgy döntöttek, cserélnek egyet.
A legemlékezetesebb szezonközi erősítés azért mégis a Lakers nevéhez fűződik, amikor Pau Gasolt látszólag semmiért szerezte meg, de akkor azt még nem lehetett tudni, hogy a korábban második körben kiválasztott öcsi (Marc Gasol) felvirágoztatja majd idővel a Grizzliest. A Lakersnek viszont bajnoki címet eredményezett, és összeállt a Bryant-Gasol szuperpáros. Ezt akkoriban minden idők legegyoldalúbb cseréjének tartották, de az összkép azért nem tragikus.
NBA a Sport TV-ben:
Hazabeszélünk, de nézze meg mindenki a SELEKT-en a Luka Doncicról szóló Mesél a Pálya epizódot (aztán az összes többit). Ott természetetesen fel sem merül, hogy ő valaha elhagyja majd Dallast. Egyébként a csere utáni első Maverciks-meccset a Sport2-n meg is lehet nézni vasárnap 21:30-tól. Az ellenfél a Cavaliers. Bőven lesz szó a közvetítés közben erről a cseréről. Talán egyfajta elemzésbe megy majd át a közvetítés, de ez most érthető is.
A hét hátralévő menetrendje:
Indiana Pacers – Atlanta Hawks: feburár 2., vasárnap 14:00, Sport2 (felv.)
Cleveland Cavaliers – Dallas Mavericks: február 2., vasárnap 21:30, Sport2 (élő)