Rekordbeálító BL-szerda – az éllovassal és a hatszoros bajnokkal
2024. 11. 06. 09:34Olvasási idő: 4 perc
Ami október derekán tévés rekord volt – 8 felnőtt, egy „ifi” BL-meccs egy napon belül – azt most beállítjuk. Tizenöt órán belül ennyiszer 90 percet adunk a csúcsligá(k)ból, persze egy kis „időutazással”: hármat közülük már kedden lejátszottak, s csak a forduló második napján tudjuk „normál” időben bemutatni. De az élők is „ütősek”: fellép a százszázalékos listavezető és a lassan playoffesélyes magyar juniorcsapat, valamint egy hatszoros és egy ötszörös BEK-trófeabirtokos is – többek között.
PUSKÁS AKADÉMIA–ABERDEEN (Youth League)
Az eddigi legjobb szereplés beállítására készül a PAFC nyáron bajnok U19-együttese. Eddig csak az MTK-nak sikerült eljutnia a playoffba, most ha a felcsútiak megtartanak 4 gólos idegenben, Aberdeenben szerzett előnyükből a továbbjutáshoz szükségeset, a bajnoki ág legjobb 20 együttese közé jutnak, s megmérkőzhetnek a Genk–CSZKA Szófia párharc győztesével. Az első mérkőzést a belgák 3–1-re nyerték meg, s nem árt emlékezni, hogy 2021-ben éppen ő korosztályos csapatuk parancsolt megálljt az MTK-nak, a később a magyar felnőttválogatottságig jutó Németh András közreműködésével. Az időrend azonban: előbb kiverni az Aberdeent, azán jöhetnek a genkiek – vagy a szófiaiak.…
FC BRUGES–ASTON VILLA
A belgák a kiesőzónában „sínylődnek” , a Villa azonban szárnyal, százszázalékosan teljesített azelső három körben. Elsőre a berni nem nagy szám, ám a Bayern elleni 1–0 már annál inkább, s a Bolognát is sikerült kapott gól nélkül elintéznie. Ahhoz képest, hogy a Premier League-ben 10 meccsének csak a felén szerezte meg mindhárom pontot, a nemzetközi teljesítménye sokkal erősebb.
Korábban nem játszottak egymással – ez nem új a mostani rendszerben. A bruges-iek vasárnap 1–0-ra nyertek Leuvenben, ezzel másodikak a Oro Legue-ne, igaz, már tetemes, 7 gólos kátrányban a listavezető Genk mögött.
Ami a bevethető erőket illeti, a hazaiak egyik legjobb csatára, Onyedika el van tiltva, Seys játéka pedig bizonytalan, A birminghamiektől csak a combizomsérüléssel kínlódó Barkley nem szerepelhet. Annyi bizonyos, ha meglesz a három pont, továbbra is két százszázalékos angol együttes vezeti a Bajnokok Ligája gigatabelláját.
SAHTAR–YOUNG BOYS
Mindkét együttes egyelőre a „vesztes sávban”, a kiesők közt található. Az ukránok körülményeit tekintve nincs ebben meglepő, az YB pedig nem is számított esélyesnek a 24 közé jutásra. Korábban egyszer sodorta össze őket a sorsolás, hét esztendeje a BL-selejtező 3. körében. Akkor mindketten 2–0-ra nyertek hazai pályán, s csak a 11-es párbaj 4-2-je döntött svájciak javára.
A „hazai pálya” most Gelsenkirchen az ukránoknak, akik legutóbbi bajnokijukat Lvivben az odesszai Csermomorec ellen 2–1-re győzték le, ezzel harmadikak, hatpontos hátrányban az egyaránt 29 pontos Dinamo Kijev és FK Olekszandrija mögött.
A berni gárda hazai idénye szinkronizál a nemzetközivel – szóval pocsék. Jelenleg csupán 10-ek a 12 tagú svájci élvonalban. A narancs-feketék kerete telkes, a bernieké koránt sem. Camara, Hadjam és Janko izomsérülés, Conte és Pfeffer térdfájdalmak, Chaiwa boka és Zoukrou derékgondok miatt bevethetetlen. Kérdés, a teljes Sahtar ér-e annyit, mint a rengeteg játékosót nélkülöző sárga-fekete társaság, Mindenestre a negyedik körben egyszer három pont még a playoff közelségét jelenti…
BAYERN–BENFICA
Gazdag történetű párosítás. Nem kevesebb mint 12 mérkőzést váltottak, egy párbajuk volt a korabeli UEFA-kupában, a másik tíz a BEK-ben és a BL-ben. Az első duellum kedves emlék a bajoroknak, hiszen eddigi egyetlen UEFA-kupasikerük évében a nyolcaddöntőben verték ki a lisszaboniakat. A tíz elitligás ütközet három ki-ki csata volt, kettő nyolcad- egy negyeddöntőben, mindháromszor német sikerrel, egy-egy győzelemmel és remivel. A tucat találkozó összesített mérlege 9 Bayern-győzelem és 3 iksz, azaz a sasok még sosem győzték le az FCB-t. A hatszoros BEK-/BL-kupagyőztes ugyan már két vereséget is elszenvedett az eddigi három találkozóján (Aston Villa 0–1, Barcelona 1–4), ám aligha folytatódik ez a sorozat. A másik – a Benfica-verő alighanem igen, s ha a hátralévő ellenfelekre tekintünk – a gyengélkedő PSG után a Sahtar, a Feyenoord és a Slovan – , aligha kérdéses, hogy nemcsak a rájátszásba, hanem akár a kiemelt, nmár nyolcaddöntős nyolcba jutásra is esélyes Vincent Kompany együttese – főleg ha Harry Kane és Jamal Musiala pazar góllövőformája kitart.
Igaz, a Benficát nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni, de a sasok otthon messze vannak a BL-meglepetéscsapat gyíkoktól – a Primeira Ligában a hibátlanul, 30 ponttal vezető Sporting 8 ponttal előzi meg a Benficát, igaz, egy meccsel többet játszva. Ha a Bundesligában bomba formában szereplő Bayern átmenti teljesítménye nagy részét, aligha kétséges a felfelé indulás.
CRVENA ZVEZDA–BARCELONA
Az előző forduló Barca–Bayern csatájának fölényes katalán sikere a két többszörös BEK-/BL-győztes útkereszteződését jelentette, pedig az az út addig nagyon hasonlatos volt. A hazai pályákon sikersorozat, ligaelsőség, a BL-ben egy-egy botlás. A Barca esetében tényleg csak kis botlástól lehet csak szó, hiszen négy napra a barcelonai diadal után egy még nagyobb
siker következett (a Clésico 4–0-ja Madridban), azóta pedig egy újabb 3–1 az Espanyol ellen – tizenegy nap alatt 3 győzelem 12–2-es gólkülönbséggel – Hansi Flick gárdja valóban a kontinens legjobb formában játszó együtteseinek egyike. A Cz lebecsülése nélkül kijelenthető: a hazai pontszerzés a Marakanában a negyedik játéknap legnagyobb meglepetése lenne – nagyobb mint az SCP háromgólos győzelme a City ellen. Bár a katalán óriás továbbra is nélkülözi az Araújo, Bernal, Christensen, Garcia, ter Stegen, Pau Torres hatost, olyan gazdag a játékoskerete, amellyel a pillanatnyilg pont bélkóli utolsó hatosba tartozó belgrádiak semmiképpen sem vetélkedhetnek.
PSG–AT. MADRID
Aligha látta valaki előre, hogy a négy francia együttes közül a rekordbajnok PSG lesz a leggyengébb félidőben, persze egy háromgólos párizsi győzelemmel megelőzhetné a Lille-t. Ám az Atletit a Simeone-korszakban kevés együttes képes három góllal megverni a Bajnokok Ligájában, s ez akkor is igaz, ha a Benfica október 4-én 4–0-val távozott a Rijád Air Metropolitanóból. Miközben a párizsiak hat ponttal vezetik a Ligue 1-et, Európában eddig ők a leggyengébbek hazájukból. Persze az Atleti meg a leggyengébb spanyol, amely ráadásul a kieső zónában az egyetlen országából. Ha pedig a Parc de Princes-ben is alulmarad, még a playoffba kerülése is jelentős veszélybe kerül. A statisztika Simeone mellett szól, amióta ő irányítja az Atletit, egyetlenegyszer, a 2022–23-asidényben nem élte túl a csoportkört, azaz mindig a 16-ba jutott. Most csak nem véti el a 36-ból 24-et…
UEFA YOUTH LEAGUE, 4. játéknap. Sport2 16:00 Puskás Akadémia FC (U19)–Aberdeen FC (U19) (kommentátor-riporter: Fülöp Marcell)
BL-LIGASZAKASZ, 4. forduló. Sport1 10:45 BV 09 Borussia Dortmund–Sturm Graz (felv., kommentátor: Fülöp Marcell); Sport2 12:15 Bologna FC–AS Monaco (felv., kommentátor: Gyulai Miklós); Sport2 14:00 Celtic FC–RasenBallsport Leipzig (felv., kommentátor: Engyel István);
17:00 Csillagok közt – a játéknap előzetese (műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Faragó Richard, Koman Vladimir és Nyilasi Tibor); Sport1 18:30 FC Bruges–Aston Villa FC (kommentátor: Fülöp László, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Koman Vladimir és Nyilasi Tibor); Sport2 18:30 FK Sahtar Doneck–BSG Young Boys (kommentátor: Bartha Zoltán); Sport1 20:30 FC Bayern München–Sport Lisboa e Benfica (kommentátor: Méhes Gábor, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Koman Vladimir és Nyilasi Tibor); Sport2 20:45 FK Crvena zvezda–FC Barcelona (kommentátor: Fülöp Marcell); Sport1 23:00 összefoglaló a nap mérkőzéseiről (kommentátor: Bartha Zoltán és Faragó Richard, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Koman Vladimir); Sport2 23:00 Paris Saint-Germain FC–Club Atlético de Madrid (felv., kommentátor: Engyel István)