Negyedik ligakör – az örökranglista két élcsapatával • SportTV

Negyedik ligakör – az örökranglista két élcsapatával

2024. 11. 05. 13:00    
Olvasási idő: 6 perc

Negyedszer futunk neki egy sokmeccses BL-körnek, melynek során a 18 mérkőzés nagy részét minél hosszabban megmutatjuk a keddtől péntekig zajló négynapos etapban. A keddi nyitó „adag” négy élő, egy csúsztatott felvételes mérkőzéssor, benne a lehetséges egyetlenik 22 „BEK-BL-kupás” összecsapással, a szokásos pluszokkal és körítéssel (Youth League-találkozó, extra Csillagok között felvezető stúdióműsor, esti összefoglaló).

Szerez-e gólt a csúcsrangadón az aranylabda "elvesztése" után kissé frusztrált Vinícius Júnior? (Fotó: Getty Images)

REAL MADRID–MILAN (YOUTH League)

 Kicsit kusza módon követi a Youth League amúgy korábban is eltérő rendszere az „igazi” BL-ét. A sorsolás megegyezik a „nagyokéval”, de csak 6 játéknapon keresztül, 24 helyett 22-en jutnak tovább, a „bajnoki ágról” csatlakozó 10 együttes alkotja a 32-es mezőnyt, amely aztán egyenes kieséssel, oda-vissza párharcokkal halad tovább a májusi döntő felé. (A bajnoki ágon a 3. körben áll, mi több, jó továbbjutási esélyekkel rendelkezik a Puskás Akadémia csapata is, amely az aberdeeni 5–1-es győzelem után szerdán kora délután játssza visszavágóját a Pancho Arénában – természetesen a Sport2-n élőben láthatják a mérkőzést.)
A két részvevő YL-múltjában közös, hogy mindketten egy-egy alkalommal döntőztek, a Real a Covid-évben, augusztusban 3–2-re legyőzte a Benficát, a Milan a legutóbbi kiírásban kikapott az Olympiakosztól 3–0-ra. Három játéknap után egyikük sincs a „bűvös 22-ben”. A Real közelebb van, 3 pontos, ugyancsak -1-es a gólkülönbsége, mint a 22. Celticnek, egy góllal kevesebbet szerezve. A Milannak csak 2 pontja van –egyedül a táblán – azzal a 28. Azaz: amelyik csapat nyer, nagy valószínűséggel négy kör után továbbjutó helyre kerül…

 PSV–GIRONA

 A vendég „szuperújonc” a vonal feletti utolsó helyen, a 24.-en áll (3 pont, 4–4-es gólkülönbség), az 1988-as BEK-győztes a kiesőzónában tartózkodik (2 p., 3–5). Értelemszerűen nincs még egymással mérkőzésük. A PSV „spanyol históriája” gazdag ás erősen negatív (38 meccs – 7–14–17), furcsamód az újoncnak is van holland tapasztalata, az október 2-i Feyenoord elleni 2–3 – most egy másik holland trófeabirtokokos lesz az ellenfele – idegenben.
Az eddigi hibátlan PSV szombaton bukott először az Eredivisiében, 1–0-s és 2–1-es vezetés után vesztett 3–2-re az Ajax ellen a Cruyff-arénában, de még így is pont az előnye legyőzője előtt. A katalánok  ötmeccses közelmúltja négy bajnokin és egy kupameccsen 3 győzelmet és két vereséget tartalmaz, s legutóbbi LaLiga-csata szombaton egy 4–3-as gólgazdag siker a madridi Leganés ellen.
Mindkét csapat több erősségét nélkülözi, a PSV-ből Dest (térdsérülés), Veerman (ágyék), Lozano (izom), Schouten (combizom), Nagalo (váll) miatt nem játszhat Mauro Júnior el van tiltva. A Gironából Ruiz és Alejando Francés (rúgás), Asprilla (izom), Danjuma (combizom), Martin (ágyék), Portu és Misehouy (könyök) biztosan kimarad, Cihankov és Solis (comb), Miovszki (rúgás), Pau López (kéz) játéka pedig erősen kérdéses.

SLOVAN–DIN. ZAGREB

 Az egykori „béketábor” első második és harmadik kupagyőztese – Dinamo 1967 VVK, Slovan 1969 KEK) öt és fél, valamint közel hat évtizeddel sikere után csap össze az európai porondon.
Egyikük sem számított a továbbjutás esélyesének, a Slovan igazolta is a „papírformát”, mindhárom meccsét elvesztette, ezzel sereghajtó. A Dinamo az első körbeli rekordvereséggel (2–9) tartózkodott ugyanott, ám azóta egy-egy döntetlennel és győzelemmel, a vele szerzett 4 ponttal már a 22., de ha nem szerez pontot a Téglamezőn, ismét kiesőhelyre zuhan vissza.

1969 és 2000 két ki-ki meccset hozott a csapatok között, mindkét párharcot a horvátok (jugoszláv színekben) nyerték meg a (cseh)szlovákok ellen, egy-egy győzelemmel és iksszel, előbbin a Dinamo éppen a KEK-védőt verte ki a következő kiírás első körében.
A Slovan szombaton Zólyombrézóban nyert 1–0-ra, őrzi egypontos előnyét a zsolnaiak előtt. A Dinamo is sikerrel vette a bajnoki akadályt, 4–0-ra győzött Sibenikben, de a korábbi pontvesztések miatt néggyel a vezető Hajduk mögött csak a harmadik helyen áll az 1. HNL táblázatán.
Nem számítana meglepetésnek, ha a szlovák rekordbajnok megszerezné első Bajnokok Ligája-pontjait –   a horvát rekordbajnok ellen.

REAL MADRID–MILAN

Mivel az elitkupa győzelmi rekordere a Real 15 végső sikerrel, őt pedig a Milan követi 7-tel, azaz 22 korábbi kupagyőzelem csak akkor „kerül a pályára”, ha ők mérkőznek egymással. Erre most kerül sor, a rangsorban következő két hatszoros trófeabirtokos közül az egyikkel, a Liverpoollal pedig a következő körben meccsel a királyi gárda az Anfielden.
A párharc históriája a klubok patinájához méltó, ám a végső sikerek különbsége nem tükröződik a mérlegen. Az első párbaj már az első BEK-kiírás elődöntőjében létrejött, a Real akkor 4:2, 1:2-vel jutott első (győztes) döntőjébe, majd két évre rá a fináléban éppen az ördögök ellen szerezte meg harmadszor a trófeát. Azóta a különbség nem nőtt, sőt eltűnt. 15 eddigi csatájuk összmérlege 6–6 győzelem, 3 remi mellett. Sőt, ha a „patikamérleget” használjuk, a gólösszesítés egygólnyi, 25–24-es Milan-előnyt mutat.

(Talán éppen egy másik, 1989-es elődöntő miatt, amikor a Milan mindhárom holland tulipánja mellett a játékmester Donadoni és egy bizonyos Carlo Ancelotti is betalált a fehér balett kapujába. Igen, a Real mostani mestere, aki rekordot jelentő edzőként 5 BEK-/BL-győzelme közül hármat a madridiakkal, kettőt a milánóiakkal ért el. Nem mellesleg: játékosként kétszer a Milannal szerezte meg a trófeát…)
A (rég)múlt – legutóbb 14 éve, BL-csoportmeccseken találkozott a két sztárgárda – után a jelen: most éppen egyikük sem vezeti saját bajnokságát. A Real második a LaLigában, legutóbb a Bernabéuban szenvedett kiütéses (0–­4) vereséget a Clásicón, a legutóbbi meccse az árvízkatasztrófa miatt elmaradt Valenciában. Így hátránya az örök rivális Barcától 9 pontnyira nőtt, igaz, egy meccsel kevesebből. De legalább második, a Monzában nem kis szerencsével 1–0-ra győztes Milan csak a 7. a Serie A-ban.
Itt is fontosak lehetnek a hiányzók. A királyiaktól a hosszabb ideje nélkülözött Alaba, Carvajal (mindkettő térdsérülés), Courtois (ágyék), Rodrygo (combizom) közül továbbra sem játszhat senki. Modricnak meg vigyáznia kellene a második sárga elkerülésére, a Milanban Bennaszer (vádli), Florenzi (térd), Gabbia (izom) nem szerepelhet, s Moratának kell vigyáznia a sárga lappal, különben kimarad az ötödik körös pozsonyi kirándulásból.
Amúgy a csúcstartó királyiak 6 ponttal 12.-ek, de csak egy pontra vannak a kiemelt nyolctól, a Milan ennél rosszabbul áll, kieső, 25. helyezettként. Igaz, csak egy gólnyira vannak a bennmaradástól. Nemcsak a két klub tradíciója hatalmas, a meccs tétje is – ennél nagyobb csak az hatodik-hetedik fordulóban lehetne…

SPORTING CP–MAN. CITY

 Több szempontból is érdekes találkozót játszanak a José Alvalade Stadionban. Egyrészt, mert a hazaiak edzője, Rúben Amorim már leszerződött idény közben a vendég City örök városi riválishoz, a Unitdhez, ugyanakkor utolsó előtti meccsét csapata pontazomosságban, a „kiemelt” – értsd: erőnyerő, azaz azonnali nyolcaddöntős pozícióban játssza a top 3 favorit közé tarozó vendégével. (Mindkét együttes veretlenül 7 pontos, a City gólkülönbsége +9, ezzel a 3., az SCP-nek +4, amellyel a 8. helyet fogéaja el a BL 36-os nagytáblázatán.
Ráadásul a közvetlen hazai előzmények ellentétesek. A kékek nem kis megleoerésre vereséget szevvedtek Bournemouthban (1–2), ezzel elvesztették vezető helyüket a Premier League-ben, a „gyíkok” pedig a rajt óta 10. meccsüket is megnyerték a Primeira Ligában az Estrela Amadra 5–1-es tönkrevetüréséval. A magyar gyökerekkel (is) rendelkező svéd válogatott Gyökeres Viktor mesternégyest ért el, ezzel már 16 gólos az idényben, miközben a PL legszaporább gólgyárosa, a City norvég csillaga „csak” 11-nél tart. (Persze nem azonos az angol és a portugál élvonal csapatainak játékereje, de egyre kevesebb pénzt lehet nyerni, ha valaki arra fogad, Gyökeres januárban már nem a José Alvaladében, hanem az Old Traffordban lesz a drukkerek első számú csatárkedvence.) Elvileg mindkét gólgyáros bevethető, s aligha kérdéses, Rúben Amorim és Pep Guardiola is a kezdőben küldi pályára gólvágóját.

Az SCP-ban csak a régebbi sérült Gocalo Ignácio (lábsérülés) és Nuno Santos (térd) bevethetetlen, összes többi játékosa a búcsúzófélben lévő mester rendelkezésére áll. A nagy Peo hiánylistéja gazdagabb és értékesebb: a portugál válogatott Rúben Dias (izom), Stones (lábszár), a friss aranylabdás Rodri (térd) és az angol válogatottba az Eb kihagyása után visszatért Grealish, valamint Bobb (láb) sem játszhat,  Savuinho is fájlalja bokáját, míg egyes jelentések szerint De Buyne már játszhat, de kérdéses, bírja-e végig a 90 percet.
A két együttes eddig két kieséses nyolcaddöntőt vívott az európai kupaporondon. 2012-ben az Európaligában a lisszaboni 1–0 után az Etihadban a City 0–2 után 3–2-re fordított, de akkor még ai idegenben szerzett gólokat preferáló szabály miatt mégis a zöldek mentek tovább. Tíz évre rá már a No 1 kupában küzdöttek meg, a lisszaboni 5–­0 után a már akkor Guardiola vezérelte City „energiatakatrékos” 0–0-val lépett tovább. Vaéami azt súgja nekünk: most nem fog egy ötöst „gurítani” az angol bajnok a regnálú portugál aranyérmesnek…

LILLE–JUVENTUS

A Lille bravúrja – egymás után megverni a Real és az Atlético Madridot európai kupameccsen – egyetlen capatnal se, sikerült sosem, egyedül a ManCity győzte le egy idényben, 2022 tavaszán egymást követő negyed- és elődöntős párharcban a két madridi óriást, de a két siker közé iktatódott az Atleti elleni 0–0-s madridi visszavágó…
A francia bajnoki 4. ha most a Juventust is térdre kényszerítené, az már majdnem biztos playoffhelyet, sőt a legjobb 8 közé kerülés lehetőségének fenntartását is jelentené. A Juve házigazdája  tabellaszomszédja, a 14. helyen csak eggyel jobb gólkülönbségével  előzi meg a mögötte álló LOSC-t. Az öreg hölgy győzelemmel melegített a BL-csatára (Udinében 2–0), továbbra is a Serie A egyetlen veretlen csapata, ugyanakkor több a döntetlenje, mint a győzelme (6, ill. 5), emiatt 4 pont hátrányban a vezető Napéohoz (igaz, csak eggyel a 3. Atalantához) képest csupán 6. az olasz tabellán. Idegenben továbbra is veretlen az egész idényben, egyetlen kudarcát a Stuttgart ellen az előző BL-fordulóban az Allianz Arenában szenvedte el.
A két klub még sosem találkozott az európai kupaporondon, azaz debütáló párosítást játszanak

 

UEFA YOUTH LEAGUE, 4. játéknap. Sport2 16:00 Real Madrid (U19)–AC Milan (U19) (kommentátor: Engyel István)
BL-LIGASZAKASZ, 4. forduló. 17:00 Csillagok közt – a játéknap előzetese (műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hegyi Iván és Holczer Ádám); Sport1 18:30 Philips SV–FC Girona  (kommentátor: Fülöp László, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hegyi Iván és Holczer Ádám); Sport2 18:30 Slovan Bratislava–GNK Dinamo Zagreb (kommentátor: Bartha Zoltán); Sport1 20:30 Real Madrid CF–AC Milan (kommentátor: Petur András, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hegyi Iván és Holczer Ádám); Sport2 20:45 Sporting Club de Portugal–Manchester City FC (kommentátor: Fülöp Marcell); Sport1 23:00 összefoglaló a nap mérkőzéseiről (kommentátor: Bartha Zoltán és Fülöp László,  műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Holczer Ádám); Sport2 23:00 Lille OSC–FC Juventus (felv., kommentátor: Engyel István)