Olvasási idő: 5 perc

Két közép-európai szinten nagycsapatnak számító alakulat lépheti át a BL-főtábla küszöbét kedd este. Mindketten egy hete szerzett 2–0-s előnyt védenek,. a Salzburg sorrendben hatodszor, a Sparta összesen 8. alkalommal, de 2005 óta először lehet ott az elitliga ez évtől már 36 csapatos alapmezőnyében.

Veljko Birmancsevics a BL-selejtezősorozatban már betalált az FCSB kapujába. Most megtenné ezt szívesen excsapatával, a Malmővel is (Fotó: Getty Images)

SALZBURG–DINAMO KIJEV

A salzburgi együttes – amely a „Red Bull-korszakban” nőtt óriássá –  kétgólos előnybe került a Dinamo pályaválasztásával zajló, Lublinban megrendezett első találkozón múlt szerdán, a gólokat Dorgeles Nene (29. p.) és Maurits Kjaersgaard (50. p. – 11-esből) szerezte, utóbbit Karavajev Yeo elélni szabálytalansága miatt kapta az RB (amelyet az UEFA a „szonzortalanítás” miatt következetesen csak FC-nek nevez, a stadiont is FC Salzburg Stadionnak a hivatalos Red Bull Arena helyett…). Az volt  a két együttes első találkozója az európai kupaporond
A Salzburg – amely 25 éves szünet után rajtolhatott az első számú európai kupában 2019-ben – egymás után ötször szerepelt a főtáblán, a Dinamo legutóbb 2021–22-ben járt ott (egy évvel előtte meg a Fradi csoporttársa volt az alapszakaszban).
Mindkét együttes könnyedén vette a playoffig tartó akadályt, az ukránok a Partizant és a Rangerst, az osztrákok a Twentét ütötték el a továbbjutástól.
A Salzburg korábban négyszer mérkőzött ukrán ellenféllel, kiesett a Sahtartól a BL 2008–03-es harmadik selejtező körében (1–0, 1–3-mal) és alulmaradt a Metaliszt Harkivval szemben is az Európa-ligában a 32 között a 2011–12-es idényben (0–4, 1–4). Tavaly a
D-csoportban 4 ponttal csak a 4. helyen végzett az Inter, a Real Sociedad és a Benfica mögött. Ebben az idényben a harmadik selejtezőkörben kapcsolódott be, otthon 2–1-re legyőzte a Twentét, majd Enschedében 3–3-as döntetlennel jutott tovább. Három év után először kellett selejteznie, korábban az osztrák bajnoki cím alanyi jogon juttatta a főtáblára. 2021-ben egyébként oda-vissza 2–1-re verte meg a Benficát, ezáltal lett 2-5 a győzelem-vereség mérlege a playoffban. A Twente elleni győzelem amúgy hárommeccses hazai verségsorozatnak vetett véget az európai kupákban, az előző 9-ből csak egyet vesztett el és 6-szor nyert. A kijeviek elleni lublini diadal csak a második volt legutóbbi 13 idegenbeli kupameccsén (5 remi, 6 vereség mellett). Az osztrák bajnok korábbi 11 visszavágója mindegyikén továbbjutott, amikor az első meccset idegen megnyerte oda-vissza párharcban, a legutóbbit a 2020–21-es BL-playoffban. Először játszik viszont éppen 2–0-s idegenbeli siker folytatásaként.
Az esetleges 11-es párbaj (aligha következik be…)  a harmadik lenne az RBS-nek, az elsőt megnyerte 5-4-re az Eintracht Frankfurt ellen az 1993–94-es UEFA-kupa-negyeddöntőben, a másodikat elvesztette 3–2-re a Dinamo Minszk ellen az El-rájátszásban.

A Dinamo mérlege osztrákok ellen meglehetősen pozitív: 11 győzelem, 2 döntetlen, 4 vereség, 32–20-as gólkülönbség. A szerdai találkozó előtt 2022–23-ban meccselt osztrákkal, a BL selejtezőkörének 3. fordulójában, akkor a lódzi „hazai” meccsen 1–0-ra, Grazban 2–1-re győzte le a Sturmot. Ez a harmadik egymást követő győzelme volt osztrák klub ellen, 4. találkozón maradt azzal veretlen. A Salzburg elleni zakó az első volt a Rapid elleni kijevi 2–4 óta, amelyet az 1997-es BL 2. selejtezőkörében szenvedett el. A kijevi klub megnyerte első négy ausztriai kupameccsét, ám utána a Sturm elleni siker előtt háromszor nem nyert (1 d., 2 v.).  18 BL-csoportköréből legutóbb három éve szerepelt, amikor utolsó lett a Bayern, a Barcelona és a Benfica mögött, csupán egy pontot szerezve. Ez az első kvalifikációs sorozatak 2022–23 óta, amikor két ellenfelet is elbúcsúztatott., majd kettős vereséggel búcsúzott a playoffban a Benficától. Rájátszásmutatója összesen: 2 továbbjutás-3 kiesés. Tavalyi európai kupaszereplése csupán 4 meccsre szorítkozott, a Konferencialiga 3. selejtező körében 0–1, 2–1 után 11-esekkel kiverte az Arisz Szalonikit, majd a rájátszásban oda-vissza kikapott a Besiktastól. Sovkovszkij – a korábbi kiváló kapus – együttese ebben az idényben 6–­2, 3–0-val múlta felül a Partizant, majd 1–1, 3–1-gyel a tavaly főtáblás skót rekordbajnok Rangerst. Belgrádi sikere csupán a 2. győzelme volt legutóbbi 7 idegenbeli összecsapásából (1 d., 5 v.). Ukrán másodikként indulhatott a kvalifikációban, mert 2 ponttal lemaradt 2023–24-ben a Sahtar mögött. 12 legutóbbi páros csatájából csak kettőt tudott megnyerni, amikor az első meccset „otthon” elbukta, legutóbb a Trabzonspor ellen a BL 3. selejtezőkörében sikerült ez neki 1994–95-ben (1–2 után 2–0 Törökországban). Kétgólos hazai bukta után sosem sikerült fordítania. Kétszer volt részese 11-es párbajnak, mindkettőt megnyerte, a Sparta Praha ellenit 2–1-re a BL 1998–99-es selejtezőkörében és az Arisz ellen tavaly 6-5-re a Konferencialiga 3. körében.
A Salzburg csatára, Fernando 2018 és 2022 között 51 ukrán bajnokin 9 gót szerzett a Sahtar színeiben, két bajnokságot és egy nemzeti kupát nyert a doneckiekkel.
Egyik csapat sem játszott bajnoki szerdai első találkozójuk után a hétvégén.

SPARTA–MALMÖ

A első találkozót a Sparta 2–0-ra nyerte meg a malmői Új Stadionban. Stryger Larsen 31. perces öngóljával és Rynes 92. perces találatával. A cseh bajnok 2005 óta először térne vissza a BL főtáblára, a Malmö eddigi háromszor volt ott, 2014-ben, 2015-ben és 2021-ben. Mindketten két ellenfelet búcsúztattak és nem fukarkodtak a gólokkal 12-12 találatot értek el a selejtezőkör meccsein.
Korábban egyszer találkoztak Európában, a 2014–15-ös BL harmadik selejtezőkörében. Prágában a Sparta nyert 4–2-re, pedig kétszer is a svédek vezettek. Malmőben azonban Rosenberg duplázni tudott és az akkor még érvényben lévő, egyenlőnél az idegenbeli gólokat duplán számító szabály által tovább is jutottak.

A Sparta „svéd mérlege” egyensúlyban van (4 gy., 2 d., 4 v.), e otthon még veretlen odavaló klubok ellen (3 gy., 1 d.). Az említett 2014-es összecsapások voltak legutóbbi találkozásai svéd csapattal. Korábban sosem szerzett gólt Svédországban a múlt szerdai kettő előtt.  Négy párharca közül csak az elsőt vívta meg sikerrel az AIK ellen (1993–94, BL, első forduló, 0–1, 2–0). A a legtöbb BL-csoportkörben (7) szerepelt cseh klub, bár legutóbb 19 éve járt ott (kilenc éven belül jutott akkor 7-redszer el a csúcselitbe). Azt követően 9-szer (!) járt sikertelenül selejtezőn, legutóbb tavaly, amikor a 3. körben 11-es párbajban bukott el az FC Köbenhavn ellen. Utána az El-ben folytathatta, és csak a Liverpool ejtette ki a nyolcaddöntőben.
Az idei kvalifikációban a Shamrock Rovers ellen kezdett (2–1, 4–2), majd a román FCSB ellen 1–1, 3–2-vel ment tovább, úgy, hogy Bukarestben 37 perc után már 3–2-re vezetett. Az előző idén Liverpool elleni 1–6-ja volt vol egyetlen hazai versége legutóbbi 10 meccsén (5 gy., 4 d.). Egyszer jutott el csak a rájátszásig a legutóbbi 9 sikertelen kvalifikáción, ott a szlovák Zilinától kapott ki kétszer (0–1, 0–2).

Edzője, Lars Friis júliusban a Feyenoordhoz szerződő Brian Priske helyét vette át a kispadon. Priske egymás utáni második, összesen 38. bajnoki címéig vitte el a Spartát (csehszlovák és cseh összesen), emellett16. alkalommal elnyerte a Cseh Kupát is, összesen hatodszor duplázva a csapattal. A 16 eddigi alkalomból, amikor előnyt szerzett idegenben, a prágai csapat 15-ször tovább is jutott, csak a Dinamo Kijev ellen nem 1998–99-ben a BL 2. selejtezőkörében (1–0 után 0–1, 11-esekkel 1-3). Ha már a 11-es párbajoknál tartunk, a Kijev elleni vesztes után volt egy nyertes (4-3 az Odense ellen, 2007–08, UEFA-kupa, első forduló), majd egy újabb elbukott (2–4, az FC Kövenhavn ellen tavaly, ld. fent).

A Malmö a Sparta elleni három meccsen kívül csak egyszer játszott cseh csapattal, az 1996–97-es UEFA-kupa első körben, amikor oda-vissza kikapott a Sparta örök prágai riválisától, a Slaviától (1–2, 1-3). Összesen tehát két prágai vendégszereplésén 7 gólt kapott. Legiutóbbi BL-csoportkörét 2021–22-ben játszotta, akior a Cjhelsee-től és a Juventustól oda-vissza kikapott, a Zenittől egy pontot elcsípett. A playoffban legyőzte előtte a Ludogorecet, így rájátszásmérlege: 3-1. Az 1979-es BEK-döntő az előzőidényben nem szerepelt Európában, először 2016–17 óta.
Henrik Rydström csapata ezt a kvalifikációt 4–1, 2–1-gyel kezdte a Klaksvík ellen, majd a PAOK-ot hazai 2–2 után Szalonikben verte meg 4–3-ra hosszabbításban, a ráadás félórában két gólt is szerezve.
A  Sparta korábbi középpályása, a 7-szeres szerb válogatott Zeljko Birmancsevics 2021-ben ls 2022-ben  a Malmö játékosa volt 46 bajnoki meccsen 14 gólt szerezve, bajnokságot és kupát is nyerve a kékekkel.

A két BL-csatán kívül láthatják még az AMC Mikrón a Német Kupa első fordulójáról erre a keddre kerülő Münster–Stuttgart találkozót is, amelyet a VfB Szuperkupa-meccse miatt kellett elhalasztani.

BL-PLAYOFF, VISSZAVÁGÓ. Sport1 19:30 Csillagok között – a BL-játéknap elé (műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Feczesin Róbert, Kéri András és Nyilasi Tibor); Sport1 20:45 RB Salzburg–FK Dinamo Kijev (kommentátor: Méhes Gábor, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Feczesin Róbert, Kéri András és Nyilasi Tibor); Sport2 20:45 AC Sparta Praha–Malmö FF (kommentátor: Faragó Richard)
NÉMET KUPA, 1. forduló, elhalasztott mérkőzés. AMC Mikro 20:45 (felv. Sport1 1:45)  TSV Münster–VfB Stuttgart (kommentátor: Fülöp László)