Vese, lábujj és térd miatt is kaszáltak már el cserét az NBA-ben
A cserehatáridő napján négycsapatos cserét hajtott végre a Golden State Warriors, a Detroit Pistons, az Atlanta Hawks és a Portral Trail Blazers. Hiába egyeztek meg a felek, végül kis híján semmissé lett az üzlet, mert Gary Payton II nem felelt meg a Warriors orvosi vizsgálatán. Végül ebben az esetben nem kell mindenkinek visszautaznia az előző állomáshelyére, de volt már erre példa korábban.

Sean Elliott lepattanót szerez az 1999-es NBA-döntőn. (Fotó: Getty Images)
Február 9-én érkezett el a trade deadline idén az NBA-ben. Sok-sok megaüzlet köttetett idén szezon közben, Kyrie Irving és Kevin Durant csapatváltása mindenképpen átformálta az NBA erőviszonyait, ahogyan a Los Angeles Lakers ténykedése is. Ezek mellett a hírek mellett már-már eltörpült az a csere, amelyben a főszerepet Golden State Warriors játszotta. A kaliforniaiak feladták azt a kísérletet, hogy a Warriors mezében játékost faragnak a 2020-as draft második helyén kiválasztott James Wisemanből, és inkább visszaszerezték a csupaszív Gary Payton II-t, aki fontos tagja volt a 2022-es bajnokcsapat rotációjának, de elkótyavetyéltek a nyáron.
James Wiseman Detroitba költözött, Detroitból Saddiq Bey az Atlanta Hawkshoz, Kevin Knox a Blazershez, míg Payton a Blazerstől a Warriorshoz került, és még öt darab második körös pick is Portlandben kötött ki. Rendben is volnánk, de Gary Payton megbukott az ilyenkor rutinszerű orvosi vizsgálaton. Arról cikkeztek, hogy fájdalomcsillapító-injekciókkal játszott, azonban ezt tagadta az ügynöke később. Az tény, hogy Payton csak január másodikán kezdte el a szezont, és eddig csak 15 meccsen lépett pályára.
A csere pár napig lógott a levegőben, de végül mégis maradt az üzlet. A Warriors azért panaszt tett a ligánál, mert úgy vélik a csapatnál, hogy a Blazers fontos információkat hallgatott el az üzlet véglegesítése előtt. Lehet azonban még az az is, hogy a liga úgy bünteti meg a Blazerst, hogy a Warriors kap majd vissza kompenzáció gyanánt az öt draftcetliből. Talán meglepő, de nem ez lett volna az első eset a liga történetében, hogy egy csere után a játékos megjelent az új állomáshelyén, majd szóltak neki az orvosi vizsgálat után, hogy utazhat vissza ahhoz a csapathoz, amely lemondott már róla.
2009-ben Tyson Chandler nem lett Kevin Durant és Russell Westbrook csapattársa
A 2008-09-es szezonban Kevin Durant a második, Russell Westbrook az első szezonját játszotta az NBA-ben. Elkezdett épülni az a csapat, amely később NBA-döntőig jutott 2012-ben. A 2008-09-es szezon közben a Thunder Joe Smith-t, Chris Wilcoxot és DeVon Hardin draftjogait adta azért a New Orleans Hornetsnek, hogy megszerezzenek egy kiválóan védekező magasembert Tyson Chandler személyében. A Thunder csapatorvosa azonban úgy látta Chandler megszerzése kockázatos lenne, és a bal nagylábujja magában hordozza az esélyt egy komolyabb sérülésre. Chandlernek akkor épp semmi baja nem volt a lábujjával, így természetesen megrökönyödött ezen. Vissza kellett mennie a Hornetshez, befejezte a szezont, aztán 2012-ben az Év Védője, 2013-ban pedig All-Star lett, de ezeket már a New York Knicks játékosaként érte el. 37 éves koráig, egészen 2020-ig játszott.
Shareef Abdur-Rahim és a New Jersey Nets 2005-ben
2005-ben már túl volt a csúcson az egyszeres All-Star Shareef-Abdur Rahim, de a 2004-05-ös szezonban elért 16,8 pontot és 7,3 lepattanós átlaga azért figyelemreméltó volt, nem csoda, hogy a New Jersey nets örömmel fogadta volna egy sign-and-trade keretein belül. Azon a nyáron egy háromcsapatos cserében lett volna érintett. A New Jersey Nets egy elsőkörös draftcetlit adott érte a Blazersnek, amit a Blazers azonnal tovább is adott volna a Phoenix Sunsnak Leandra Barbosáért. A Nets orvosai azonban Sharee Abdur-Rahim térdét vizsgálva arra jutottak, hogy a csapat inkább mondjon le róla. Abdur-Rahim nem hitte el, ami történik, mert mint mondta, soha nem hagyott ki meccset a térde miatt az NBA-ben. Az üzletet előbb halasztották, hogy más orvosoktól is szakvéleményt kérjenek, aztán végül ejtették is a projektet, a játékos sem akart már a netshez kerülni. Ebben az esetben az orvosok nem tévedtek valójában olyan, hiszen Abdur-Rahim végül Sacramentóba került, ahol az első két szezonjában minden oké volt, összesen 12 meccset hagyott ki. Ám 2008-ban sorozatos térdsérülései miatt vonult vissza. 30 évesen játszotta az utolsó meccsét az NBA-ben.
Sean Elliott a veséje miatt nem lett elcserélve Robert Horry-ra
A San Antonio Spurs legendája az 1993-94-es szezonban egy szezont játszott a Detroit Pistonsban, szezon közben ráadásul elcserélték a Houston Rocketshez Robert Horry-ért, Matt Bullardért és két második körös draft pickért. Mikor megérkezett a Rocketshez, az orvosi vizsgálaton derült rá fény, hogy gond van a veséjével. Konkrétan Robert Horry-ék már a Pistons csarnokában melegítettek, de nem léphettek pályára, mert a csere nem lett hivatalos. Nem sokkal voltunk Magic Johnson drámai HIV-vírussal kapcsolatos drámai bejelentése után, Eliiottal kapcsolatban is elkezdtek pletykálni, hogy homoszexuális és HIV-fertőzött. Elliott ezért sajtótájékoztatót tartott, ott mondta el, hogy a veséjével van probléma, de leszögezte, hogy nem nagy a baj. Akkor még valóban nem volt az, a szezon után visszaigazolt San Antonióba, ahol újra All-Star, majd később NBA-bajnok lett. A bajnoki cím megnyerése után azonban kiderült, hogy focalis segmentalis glomerulosclerosisban (FSGS) szenved, azaz a veséje nem tudta megfelelően kiszűrni a méreganyagokat. 1999-ben megkapta a testvére veséjét, és ezt követően még vissza is tudott térni a pályára. 2001-ben vonult vissza végleg.
Ennek a sztorinak a másik fele az, hogy Robert Horry végül kulcsszerepet játszott még abban a szezonban a Rockets 94-es bajnoki címében, majd végül hétszeres bajnok lett. Ki tudja, ha akkor Detroitba kerül, talán soha nem ismerjük meg a hétszeres bajnok „Big Shot Rob” (Robert Horry) legendáját?!
Azt pedig itt zárójelben jegyezzük meg, hogy Magic Johnson ugyan nem egy csere utáni orvosi vizsgálaton, hanem egy biztosítással kapcsolatos rutin vérvételen tudta meg, hogy HIV-fertőzött.
Aki NBA-re vágyik, az ezen a héten is kap kosárlabdát bőven, hiszen jön az All-Star-hétvége, és e sorok írásakor még elérhető LeBron James rekordöntő mérkőzése az AMC Mikrón. Így készül a Sport TV erre a héten.
LeBRon James rekordöntése (Los Angeles Lakers – Oklahoma City Thunder): február 9-től egy hétig elérhető az AMC Mikrón
Trash Talk: február 16., csütörtök 22:30, Sport1 (élő)
Phoenix Suns – Los Angeles Clippers: február 17., péntek 4:00, Sport1 (élő); 13:30, Sport1 (felv.); 20:00, Sport2 (felv.)
NBA Rising Stars: február 18., szombat 3:00, Sport1 (élő); 13:15, Sport1 (felv.)
NBA Skills Challenge: február 19., vasárnap 2:00, Sport1 (élő); 22:00, Sport1 (felv.)
NBA Action: február 19., vasárnap 17:15, Sport2
Alley-oop: február 19., vasárnap 21:00, Sport1 (élő)
NBA All-Star-draft: február 20., hétfő 1:30, Sport1 (élő)
NBA All-Star-mérkőzés: február 20., hétfő 2:00, Sport1 (élő); 15:15, Sport1 (felv.); 21:00, Sport2 (felv.)