Magyar ifisták és „újgazdagok” a Sport TV csatornáin
2022. 09. 14. 14:47Olvasási idő: 5 perc
Az UEFA Ifjúsági Ligával együtt öt élő tévés és egy AMC Mikrós meccset kínálunk a 2. forduló 2. játéknapjára, a szokásos „hozadékokkal”, azaz a felvezetéssel és az összefoglalóval együtt. Az ifiligából a magyar aranyérmes rajtja kerül a programba a bajnoki ágról, és képernyőre kerülnek a milliomos BL milliárdosai, a trófeát lassan egy évtizede kitartóan űző, de még el nem nyerő francia és angol bajnok is.
MTK–JELGAVA (UEFA Youth League)
Immáron 9. alkalommal rendezi meg az UEFA az Ifjúsági Ligát, amelyet 2013-ban hoztak lére, de a 2020–21-es idényt „elvitte” a Covid – nem is írta ki hivatalosan a szövetség. Ebből 7. alkalommal az úgynevezett bajnok ágról becsatlakozhatnak az egyes tagszövetségek bajnokai is az U19 korosztályból. A mieink már az első kiírástól részesei lehettek a küzdelemnek, az eddigi hatból 2-2 alkalommal indult a Puskás Akadémia és az MTK Budapeset, egyszer-egyszer a Honvéd és az Illés Akadémia. Az első fordulót eddig az első és a legutóbbi kioírásban sikerült túlélnie a magyar bajnoknak, 2015-ben a Puskás 3–3, 6–1-gyel kiütötte a ciprusi APOEL-t, de a Celtic már túl erősnek bizonyult (1–0, 0–3). Tavaly az MTK az első fordulóban a cseh Spart Prahát múlt felül (3–1, 3–3), ám aztán alulmaradt a belga KRC Genktől (1–2, 0–1), amelyben fontos szerepet játszott a U21-es magyar válogatott csatára, Németh András is.
A mindenkori lett bajnok csak 3-szor vett részt a sorozatban, de az FK Liepaja (kétszer) és a Daugavpils sem tudta átlépni az első forduló akadályát. Az indulásra jogosító honi U18-as bajnokságot 100%-os teljesítménnyel nyerte meg, de a pontvadászatot nem fejezték be a koronavírus miatt.
„Az elmúlt két év után természetesen idén is az a célunk, hogy a lehető legjobban szerepeljenek az ifi focistáink a korosztályos Bajnokok Ligája-mérkőzéseken, de talán még az eredménynél is sokkal fontosabb, hogy képesek legyenek kihozni magukból a legtöbbet, megmutatni azt, amire valóban képesek” – nyilatkozta az MTK Budapest honlapján a 29-szeres válogatott Pintér Ádám, aki nyár óta hivatalosan is a klub akadémiájának nagykövete.
A mérkőzést stúdiós felvezetéssel kötzvet0tjük a „nrmál” Bl-nap affél bevezetőjeként.
MILAN–DINAMO ZAGREB (E-csoport)
Noha mindkét klub jóval túl jár 300. európai kupameccsén, mindössze harmadszor találkoznak egymással, főtáblán pedig először. Az első két összecsapást ugyanis a BL selejtezőjében vívták 2000 augusztusában, a 7-szeres – akkor még csak ötszörös kupabirtokos vörös-feketék Milánóban 3–1-re, Zágrábban 3–0-ra győzték le az 1967-es VVK-győztest, bejutva a csoportkörbe.
A két együttes közül a hazaiak mérsékelten jó, a vendégek kirobbanó formában vannak. A Milan legutóbbi négy bajnokijából csak a Sassuolóban hagyott két pontért bosszankopdhat, de megnyerte a Derby della Madonninát, s legutóbb szombaton Genovában is nyerni tudott, az 1–1 után a 67. percben 11-esből szerzett Giroud-góllal.
A BL eéső kötében remizett Salzburgban (1–1).
A Dinamo Szuperkupa-győzelemmel indított, a bajnokságban 9 meccsből 8 győzelem mellett csak egyszer ikszelt, a BL-selejtezőkban 4 siker mellett egyszer remizett, egyszer kapott Bodőben, de a hosszabbításban a maga javára fordította a párharcot, s mindezek megkoronázásaként a múlt kedden a Maksimirben 1–0-ra legyőzte a kétszeres BL-győztes Chelsea-t. Összesített mérlege az idénykezdet óta 15 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség – igazán tiszteletet parancsoló.
Pioli öt szokásos állandó hiányzójával – Ibra, Florenzi, Origi, Krunic, Rebic – nem számolhat, ugyanakkor az új szerzemények közül Sergino Dest és Vranckx is tökéletesen rajtra kész. Kjaer és Pobega átadhatja helyét Tomrinal és Bennaszernek, ugyanakkor Girou-nak gyakorlatilag nincs alternatív párja. A francia világbajnok középcatár két éve a Sevilla ellen öt kapura lövésből 4 gólt szerzett, ám azóta összesen 11 meccsen csupán öttel járult hozzá a terméshez.
A hétvégi számos változtatás után Cacic mester alkalmasint inkább a Chelsea-verő 11-hez tér vissza a BL-ben. Ám szinte verzióban Pekovic, Orsic a csatárduó – utóbbi a ráadáspercekbn szerzett győztes gólt Goricában, azzal vitte el a csapat mindhárom pontot. Utóbbi Chelsea eelni találata 7 meccsből már az 5. volt a kupakiírásban, ő a csapat házi „eurogólkirálya” is (37 mérkőzés, 18 gól).
Amúgy a tapasztalt Drmic, Theophile-Catherine duó a kispadra kerülhet, ha Cacic a háromvédős felállásra vált.
MACCABI HAIFA–PSG (H-csoport)
A nap egyetlen olyan párharca nálunk, amelyen nem két egykori kupagyőztes léppályára. Vendég oldalon persze megvan a cím, hiszen a PSG az egykor volt KEK-et 1996-ban hazavihette, ám a hazai Haifa csúcsteljesítménye eddig egy negyeddöntő volt csupán, ugyancsak a KEK-ben, az utolsó kiírásban, 1998–99-ben.
A két csapat most játszik először az európai színpadon. A hazaiak legutóbbi öt tétmeccsük közül a négy bajnokit egyaránt megnyerték – vezetnek is a bajnokságban hibátlan mérlegükkel, két ponttal megelőzve a fővárosi névtársat – , ugyanakkor a múlt héten a Luzban simán kikaptak 2–0-ra. A PSG esetében a hazai terepeken a tarolás szinte alapkövetelmény, vezetik is a pontvadászatot, de csupán 10-zel jobb gólkülönbséggel az ugyancsak 19 pontos Marseille előtt. Ők házigazdájukkal ellentétben győzelemmel rajtoltak a BL-ben, 2–1-re verték meg a Juventust. A csodacsatártrióból Mbappé, a két hazai gól szerzője végig a pályán volt, Messit a 84. percben váltotta Carlos Soler. Ha már a nagy hármasnál tartunk, Christophe Galtier edzőről azt tartják, az az igazi próba számára az lehet, hogy bír el úgy a hatalmas egójukkal, hogy mindhárman hasznos tagjai maradjanak a csapatnak. Még nagyon korai fázisában vagyunk az idénynek a véleményformáláshoz, az eddigiek alapján azonban úgy tűnik, képes lehet a mester a kényes egyensúly megteremtésére és megőrzésére.
A hazaiak néhány helyen változtatni kényszerülnek a lisszaboni meccshez képest. A középpályás Ali Mohamed a 32. percben megsérült a Luzban, emiatt a hét végi Szekcia Nessz Ziona elleni győztes bajnokit is kihagyni volt kénytelen. Suf Podgoreanu meg csereként állt be Lisszabonban, de csak 11 percet bírt a pályán, aztán őt is le kellett hozni. A középpálás helyét Mohamed Abu Fani veszi át, de a csapatrész még mindig nem túl acélos, amíg Mahmud Zsaber fel nem épül combizomsérüléséből.
A PSG-ben Kimpembe szívesen elfelejtené a Brest elleni meccs napját: miatta ítéltek csapata ellen egy büntetőt – amit egyébként Donnarumma kivédett – majd olyan combizomsérülést szenvedett Cardonával való ütközése közben, amelynek következtében legalább hat hetet kell kihagynia. További hiányzók: Keylor Navas hátproblémák, Renato Sanches közelítőizom-sérülés miatt az egész izraeli utazást kihagyja. Persze, középpályásból (is) jól áll a PSG, Galtier Soler vagy Fabián Ruíz bevetésével tehermentesítheti az idényben már rengeteg játékpercet felhalmozó Verrattit.
MAN. CITY–DORTMUND (B-csoport)
A két csapat mind a négy eddigi tétmeccsét egyaránt a BL-ben játszotta. Az első kettőt csoportkörös volt, 2012 őszén, akkor Manchesterben ikszeltek (1–1), a dortmundi meccset pedig 1–0-ra magnyerte a BVB, amely abban az idényben – Klopp-pal a kispadon, Lewandowskival a center poszton – eljutott a döntőig, amelyben hézi csatában alulmaradt a Bayernnel szemben. A másik két meccsük már ki-ki párviadal volt a tavalyi negyeddöntőben, amelyet Guardiola csapata oda-vissza 2–1-es győzelemmel tudott megnyerni.
Az akkori kétszer egygólosnál most elsőre nagyobbnak tűnik a különbség, persze most is a City javára. Ebben a fázisban szinte sosem hibázik az égszínkék együttes, amely most is jól áll a lábán az egyelőre folyó két sorozatban, amelyben érdekelve van. A bajnokságban ugyan egy pont a hátránya az Arsenal mögött, de ez az idény ezen fázisában mintha nem is lenne – a BL-t pedig idegenbeli négygólos sikerrel kezdte Sevillában azok után, hogy korábban Spanyolországban még sosem nyert kupameccset.
A BVB a bajnokságban eddig két vereséget szenvedett – a bajnok Bayerntől és a kupagyőztes Leipzigtől, ezzel a Bundesligában az 5., de csak kétpontos hátránnyal a vezető Union Berlin (!) mögött. A BL-rajtja sima 3–0 volt a négyesből kissé kilógó FC Köbenhavn ellen.
A Cityből a múlt héten hiányzott a Walker, Stones védőduó, utóbbi visszatérhet szerda este az Etihadban, Walker azonban továbbra sem bevethető. S mivel a másik középső védő, Laporte sem egészséges, a Dortmundból igazolt Akanji könnyen korábbi csapata ellen találhatja magát a pályán, akárcsak Sergio Gomez, aki szintén a Westfalenstadionban volt otthon korábban. Guardiolának nem sok oka van a vátoztatásra, de elképzelhető, hogy Mahrezt beállítja Grealish helyére.
Hazard a koppenhágaiak ellen a 34. percben combsérülést szenvedett, de mégis bekeült a manchesteri utazó keretbe. A Dortmund hosszú sérültlistáján Kober, Haller, Dahoud, Bynoe-Gittens és Morey neve is szerepel, emellett két csatár, Malen és Adeyemi játéka is erősen kétséges, így a messze nem állandóan kezdő csatár, Modeste is bekerülhet az induló 11-be.
UEFA YOUTH LEAGUE, 2. játéknap. Sport2 15:45 MTK Budapest–FS Jelgava (kommentátor: Fülöp Marcell, riporter: Molnár Zsolt, műsorvezető: Petur András, szakértő: Mészáros Ábel)
BAJNOKOK LIGÁJA, csoportkör. Sport1 17:30 a játéknap felvezetése (műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hrutka János és Mészáros Ábel); Sport2 18:30 AC Milan–GNK Dinamo Zagreb (kommentátor: Petur András, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hrutka János és Mészáros Ábel); AMC Mikro 18:45 – angol nyelven (Sport2 0:00, felv.) Sahtar Doneck–Celtic FC (kommentátor: Fülöp László); Sport1 20:45 Maccabi Haifa–Paris Saint-Germain FC (kommentátor: Haraszti Ádám); Sport2 20:45 Manchester City FC–BV 09 Borussia Dortmund (kommentátor: Faragó Richard, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hegyi Iván és Nyilasi Tibor); Sport2 23:00 a nap összefoglalója (kommentátor: Engyel István és Fülöp László, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Hegyi Iván és Nyilasi Tibor)