BEK-döntő-remake 33 év után
2021. 08. 18. 15:28Olvasási idő: 4 perc
A BL-rájátszás első mérkőzéseinek másnapján egy réges-régi BEK-finálé kései „visszavágójával” jelentkezünk, no meg a magyar bajnok tavalyi BL-selejtezős menetelésének és egykori KEK-szuperszereplésének egyik kiejtett csapata összecsapásával, amelyek közül az egyik ott lesz a milliomos elitliga főtábláján.

Eran Zahavi joggal fogadja a társak köszöntését. Az izraeli center a PSV leggólerősebb játékosa Európában (69 kupameccs, 30 gól), az első selejtezpkörben páldául a török Galatasaraynak mesterhármast vágott… (Fotó: Getty Images)
BENFICA–PSV
A két, egynél több európai kupasikerrel büszkélkedhető klub közül csak az egyik lehet az idén főtáblás. Ők a nem bajnoki, azaz a „liga-ágon” küzdenek meg, s bár mind saját, mind országuk UEFA-klubkoefficiense viszonylag magas, mégis már korábban be kellett kapcsolódniuk a selejtezősorozatba. A formájukkal viszont nincs gond, a portugálok mind a négy (2 BL-selejtező, 2 bajnoki), a hollandok mind a hat (4 selejtező, 1-1 bajnoki és holland Szuperkupa) tétmérkőzésüket megnyerték az idénykezdet óta, azaz valamelyikük vagy mindkettejük százszázalékos sorozata megszakad szerdán este az Estadio da Luzban.
Korábban 7 mérkőzést is megvívtak az európai kupahadszíntéren, a három dupla mellett a legemlékezetesebb a „szóló” volt, az 1988. május 25-ei BEK-döntő Stuttgartban, amely az első számú eurokupa-sorozat második gól nélküli döntetlen fináléjaként vonult be a futballhistóriába. (Az első két évvel korábban az emlékezetes „Ducadam-show” volt, amely eltolta a Barca első BEK-sikerét hat évvel…) A 11-es párbajt aztán 6-5-re a hollandok nyerték meg, akik közül hatan öt hétre rá Európa-bajnoki címet is szereztek az oranje tagjaként. Az volt a PSV második európai kupadiadala (tíz évvel korábban elnyerte az UEFA-kupát), a Benficának meg az ötödik elveszített fináléja a „Guttmann-átok” óta, amelyet azóta még három újabb követett. (A legenda szerint Guttmann Béla, a klub sztáredzője a második BEK-győzelem utáni, 1962-es menesztésekor azt mondta, száz évig nem fog a csapat eurokupát nyerni. Eddig 59 esztendő telt el, és a jóslat még mindig él…) A BEK-finálé előtt az akkor még létező KEK-ben 1975-ben a negyeddöntőben a hollandok diadalmaskodtak, 1998-ban a BL-csoportkörben az eindhoveni döntetlen után Lisszabonban a Benfica nyert, legutóbb tíz éve az El-negyeddöntőből pedig ismét a portugálok mentek tovább. Amúgy mindketten sokat játszottak a másik országabeli klubok ellen is, a sasok holland mérlege erősen pozitív (10 győzelem-9 döntetlen-6 vereség), a Philips-gyáriak portugál balansza enyhén negatív (4-6-5).
A Benfica eddig 15 alkalommal szerepelt a BL-csoportkörében, harmadszor igyekszik playoffon keresztül eljutni oda, az előző két kísérlet sikerrel zárult 2011-ben éppen holland ellenfél a Twente, tavalyelőtt meg a görög PAOK rovására. A PSV 16-szor volt eddig BL-csoportkörös – ezzel nemzeti társrekorder az Ajaxszal, viszont az amszterdamiak bajnokként már csoportkörösök, így csak továbbjutással tarthatja a holtversenyt. Legutóbb két éve szerepelt az elitligában, akkor csoportutolsóként végzett, egy-egy pontot szerezve a Spurstől és sz Intertől, egyet sem a Barcától. Amúgy 2017 óta az elmúlt 14 meccsén nem nem győzött a BL-csoportkörben (6 döntetlen, 8 vereség).
Közvetlenül a másik klubban is korábban szereplő játékosai nincsenek a két csapatnak, de egyéb kapcsolódás annál több. A PSV csatára, a Sportingban nevelkedő Bruma például öt korosztályos és a felnőtt válogatottban is csapattársa volt az Interből a Benficába hazatérő Joao Máriónak. Julian Weigl és Mario Götze négy éven át klubtársak voltak a Borussia Dortmundban, Odisszeasz Vlahodimosz és Philipp Mwene meg öt évet töltöttek együtt a Stuttgartban. Válogatott csapattársak voltak Mate Svilar és Dante Rigo (belga U19 és U21), Weigl és Götze, valamint Luca Waldschmidt és Philipp Max (Németország), Gedson Fernandes, Joao Mario, Pizzi, Rafa Silva, illetve Bruma (Portugália), ezen kívül Haris Seferovic és Yvon Mvogo (Svájc) is.
MALMÖ–LUDOGOREC

A Malmö szekerét a „skandináv szolidaritás” jegyében dánok is tolják: a sikeredző Jon Dahl Tomasson mellett Sören Rieks (képünkön) szerezte a Rangers elleni első 2–1 vezető gólját az Eleda Stadionban, de ott van még a csapatban a dánok idei Eb-elődöntős keretében szereplő, de a tornán pályára nem lépő Anders Christiansen is (Fotó: Getty Images)
Mindketten most is a bajnoki ágról igyekeznek a 32 közé. A Malmö tavaly októberben ugyanis megnyerte 21. bajnoki címét, az ötödiket az elmúlt 8 esztendőben, s mivel közben júliusban a Svéd Kupát is elhódította, először duplázott (s nyert nemzeti kupát) 1989 óta. A Ludogorec pedig idén egymás után tizedszer lett bolgár aranyérmes, ez a leghosszabb ilyen sorozat egész Európában.
Nem csupán egymással lesz az első összecsapásuk, hanem csak két meccset játszott egyikük a másik országát képviselő klubbal. Az az MFF volt és nem is mostanság. 1964-ben a BEK selejtező körében (premilinary round – valójában az első forduló) az akkor is svéd bajnok együttes Szófiában 8:3-ra kapott ki a Lokomotivtól, a visszavágó 2:0-ja már csak afféle szépségflastromnak számított. (A történeti hűséghez tartozik, hogy a következő körben a bolgár bajnokot az 1963-as őszi első Győri Vasas ETO 5:3, 3:4-gyel búcsúztatta, s meg sem állt a Benfica elleni elődöntőig.)
A Malmö kétszer volt BL-főtáblás (2014 és 2015, mindkétszer utolsó lett csoportjában), s negyedszer szerepel BL-rájátszásban. Az elsőt elbukta 2011-ben a Dinamo Zagreb ellen, a másik kettőt viszont sikerrel vette a Salzburg és a Celtic ellen, akkor lett csoportkörös. Azz elmúlt néhány ében két magyar csapattal is összeakaszkodott, korábban még többször került össze magyar kupacsapattal. Az Ú. Dózsától és a Videotontól a BEK-ben, illetv a BL-ben, az FTC-től a az 1975-ös ezüstös KEK negyeddöntőjében (Nyilasi Tibornak közvetlen személyes emlékei is lehetnak arról a párharcról…) , ismét a fehérváriaktól az El-ben maradt alul, egyedül a Honvédot sikerült legyőznie tavaly nyáron a „pandémiás”, egymeccses El-kvalifikációban, otthon. Az a sorozat egyébként csak egy meccsel tartott tovább a svédeknek, mert utána a playoffban 1–0-ra kikaptak a Granadától – az volt az egyetlen hazai vereségük legutóbbi hat otthoni eurokupa-meccsükből.
A Ludogorec szeretne harmadszor is csoportkörben szerepelni, 2014-ben a playoffban 1–1-es összesítés után 11-esekkel ütötte ki az egykori BEK-győztes Steauát, két évre rá 4–2-es összesítéssel múlta felül a Viktoria Plzent. (Előtte 2013-ban viszont elvesztette a playoffot a Basel ellen, 2–6-ra.)
A bolgár sorozatbajnok az elmúlt három idényben két magyar klubbal is megmérkőzött 3×2 alkalommal. 2018-ban BL-selejtezőben 0–0, 0–1-gyel kiesett a Viditől, egy évre rá az El-csoportkörben a razgradi 1–1 után Pesten 3–0-ra legyőzte a Fradit, ám tavaly az FTC a BL-kvalifikáció első körében kettős győzelemmel vágott vissza (2–1 és 3–2).
Idén mindkét együttesnek már korábban játszania kellett a selejtezősorozatban. A Malmö az első két körben Rigában és Helsinkiben is remivel, otthon egygólos győzelemmel verte ki a lett, illetve a finn bajnokot, aztán bravúros kétszer 2–1-gyel verte ki a skót aranyérmes Rangerst. A Ludogorec viszont az első körben oda-vissza legyőzte a fehérorosz Sahcjor Szoligorszkot, 3–1, 0–0-val búcsúztatta a szlovén Murát, majd egy sokszoros BL-résztvevőt, az Olympiakoszt állította félre két remi után sikeres, 4-1-es 11-es viadalban Pireuszban. Az MFF a svéd bajnokság félidejében, 15 forduló után három ponttal lemaradva második a tavalyelőtti bajnok Djurgarden mögött, a Ludogorec két meccs után a bolgár pontvadászat egyetlen százszázalékosa, de BL-halasztások miatt csak két meccset játszott, riválisai meg négyet vagy hármat.
A két együttesből öt (Lasse Nielsen 65, Johan Dahlin kapus 62, Lewicki 56, Berget 55, Rieks 52 meccs), illetve két (Szotiriu 70, Wanderson 68) olyan futballista akad, akik már félszáznál többször léptek fel eurokupában. Mindkét csapatnak 44 esztendős légiós edzője van, játékosként a dán Jon Dahl Tomasson (BL-győztes is volt a Milannal) lényegesen ismertebb, mint a litván Valdas Dambrauskas. De a pályán nem a mesterek játékosmúltja dönt
Nem maradhat el termászetesen felvezető műsorunk, majd a nap összefoglalója sem. Utóbbiban természetesen mutatjuk a Young Boys–FTC találkozó főbb eseményeit is, amelyet teljes terjedelmében pénteken 20:30-tól a Sport2-n is megtekinthetnek.)
BL-RÁJÁTSZÁS, első mérkőzések. Sport1 19:45 a játéknap előzetese (műsorvezető: Petur András, szakértő: Mészáros Ábel és Nyilasi Tibor); Sport1 20:45 SL Benfica–Philips SV (kommentátor: Faragó Richard, műsorvezető: Petur András, szakértő: Mészáros Ábel és Nyilasi Tibor); Sport2 20:45 Malmö FF‒PFC Ludogorec Razgrad (kommentátor: Haraszti Ádám); Sport1 23:00 a játéknap összefoglalója (kommentátor: Bartha Zoltán, műsorvezető: Petur András, szakértő: Mészáros Ábel és Nyilasi Tibor)