Kölni emlékekkel irány Köln!
Szombat délután a magyar csapatok számára is megkezdődik a kézilabda-BL, a rajt pedig rengeteg kellemes emléket idézett fel bennem a kölni négyes döntővel kapcsolatban, ahol szerkesztő-riporterként dolgoztam. Egy csokorba szedtem közülük néhányat, szigorúan rangsor nélkül.
A kölni Final Four
Német csapat nélkül is telt ház volt a 18 ezres kölni Lanxess Arénában, főként a magyar szurkolóknak köszönhetően. Olyan vélemény is volt, amely szerint jót tett a hangulatnak, hogy nem voltak hazai nézők, mert rájuk nem jellemző a fanatikus szurkolás, míg a helyükre érkezők „végigtombolták” a két napot. Egyébként elképesztő, milyen profi rendezvény, ahol sok száz ember dolgozik azon, hogy a helyszínen és a képernyők előtt is a lehető legnagyobb élményt kapják a nézők. Ehhez hozzátartoznak a kísérőprogramok: a péntek esti nyitó buli, a veszprémi szurkolók vasárnapi vonulása, mindezek feledhetetlenné teszik a hétvégét. Bár számunkra munkával és nem szórakozással telt ez a pár nap, volt azért közös része a két halmaznak.
A veszprémi játékosok profizmusa
Embert próbáló feladat lehetett 3 perccel az elveszített elődöntő után élőben kamera elé állni. „Ez a dolguk” – mondhatja erre bárki, és ez valóban így van, de ki lehet próbálni, hatalmas önuralom kell hozzá. Miközben épp elvonulnál a világ elől a könnyeidet nyelve, pont az ellenkezőjét kell tenned, milliók előtt megmagyaráznod, hogy miért nem jött össze – megint. A veszprémi kézisek – Nagy Lászlóval az élen – az első hívó szóra megálltak, kivárták az előttük nyilatkozókat, hogy aztán eleget tegyenek a nem túl hálás feladatnak.
A szurkolók támogatása
Egy konkrét történetet szeretnék felidézni: épp az előbb felidézett szituációban történt, hogy Nagy Lászlónak majdnem 10 percet kellett várnia a Sport TV kihelyezett stúdiója mellett, míg sorra került. Nem emlékszem pontosan, de talán Mikler Roland és Iváncsik Gergő előbb jöttek le a pályáról, így elsőként őket kértem meg, hogy nyilatkozzanak nekünk, Laci pedig később érkezett. Ez alatt a 10 perc alatt odakeveredett a lelátó közeleső részére egy olyan szurkoló, aki ocsmány módon szidta a kapitányt és a csapatot, válogatott káromkodásokat vágva a fejéhez. Sok ideje szerencsére nem volt rá, amint ugyanis a többi drukker észlelte, mi történik, azonnal elzavarták a fiatalembert, és elnézést kértek Nagy Lászlótól.
A barátságos légkör
A péntek a sajtótájékoztató napja Kölnben, ekkor az újságírók összegyűlnek a szállodában, ahol a csapatok laknak, a négyes döntő résztvevői pedig félórás váltásban állnak a média rendelkezésére. Számomra nagyon kellemes meglepetés volt az esemény barátságos és közvetlen hangulata. Sok régi barát találkozik, a játékosok, edzők, szakértők, kedvesen üdvözlik egymást, miközben persze komoly munka folyik, mindenki itt gyűjti be az utolsó információkat a rajt előtt. A legnagyobb sztárok mosolyogva fogadják az interjúdömpinget, legyen szó Mikkel Hansenről vagy épp Kiril Lazarovról.
Gulyás Péter
Ki tudja miért, de egyáltalán nem kapott lehetőséget Kölnben, pedig járt volna neki legalább néhány perc. Ennek ellenére a jobbszélső, aki 17 évig szolgálta a Veszprémet, végig derűs maradt, és ahol tudta, támogatta csapatát. Hogy belül mi játszódott le benne, nem tudjuk, mindenesetre többször is elmondta, hogy ugyanannyira érzi a sajátjának a bronzérmet, mintha a pályán lett volna, és hogy az egója helyett a társaira figyelt.
Az élményeket nem tudtam sorrendbe rakni, a csapatokat viszont megpróbáltam rangsorolni. Lehet, hogy kicsit elfogult vagyok, ezt nézzétek el nekem.
Erősorrend:
1. PSG
Ezúttal összejön, a világ leggazdagabbja a világ legjobbja is lesz egyben.
2. Barcelona
Nincs nyomás a rekordbajnokon, ha idén nem sikerül, majd összejön jövőre – ezt éreztem Kölnben a csapaton, ez pedig felszabadulttá teszi a játékosokat.
3. Veszprém
Új edzővel, új szisztémával az építkezés éve következik Veszprémben, ezért nem kerültek nálam előkelőbb helyre a bakonyiak. Remélem, rám cáfolnak.
4. Szeged
Legutóbb, ha nem is hivatalosan, de az 5. helyen zárt a csapat, amely évről évre előrébb lép. Idén alig változott a kerete, úgyhogy képesnek tartom a négyes döntőre.
5. Kielce
Apa és fia együtt – Alex Dujsebajev vezére volt a BL-győztes Vardarnak, a Kielcénél is ezt várják tőle. Az ő személye azonban nem lesz elég a F4-hoz, az idén is a legidősebb kerettel rendelkező csapatnál.
6. Vardar
Alex Dujsebajev távozása meghatározza a címvédő szezonját a BL-ben.
7. Kiel
A német csapatok BL-szereplésére rányomja a bélyegét a hatalmas bajnoki versenyfutás, ez idén sem fog változni.
8. Löwen
Az utóbbi két év német bajnoka, a BL-ben viszont korán búcsúzott az előző szezonban, érzésem szerint idén sem jön az áttörés.
A Sport TV élőben követi végig a 2016-2017-es kézilabda Bajnokok Ligája-sorozatot.