Európa nélkülünk és velük
Megvan a BL és az El csoportkörének mezőnye is, 32, ill. 48 csapat került fel valamelyik sorozat főtáblájára. Ebbe a 80-ba az idén sem fért oda egyetlen magyar sem, bár a Debrecen csupán egy percre volt a sikertől, de az az egy rohadt perc még hátravolt. Nem szoktam ennyire elmélyülni a statisztikákban, mint most tettem, de annyira kíváncsi voltam, hogy a környező országokkal, a kisebb államokkal és teljes Európával összehasonlítva mekkora nulla az a nulla, hogy nekiálltam kibogarászni a résztvevőket.
Kiderült, hogy tőlünk nyugatra csak a miniállamok, valamint a kisebb brit országok és a tengeri szigetek nem adnak csapatot valamelyik csoportkörbe. A velünk szomszédos országok kivétel nélkül bejutottak, az ukránok egyenesen négy csapattal, a horvátok és a románok kettővel, a többiek eggyel. Északról csak a norvégok hiányoznak, a jól szereplő görök-török kettőstől keletre a balkáni térség egy jelentős része is kimarad, a volt jugó államok pedig egyelőre még csak válogatott szinten erősek. Komoly hiányzó a csoportkörből Izrael, talán ők buktak a legnagyobbat az elmúlt évek eredményeihez képest. Hiányoznak teljes egészében balti államok, ha ugyan hiányoznak valakinek, mert ők nem jutottak még csoportkörökbe.
A sikereket illetően elmondható, hogy négy olyan ország van, amelyik hat csapatot ad a csoportkörökbe, de ezek közül csak egy akad, amelyik minden elindított csapatával életben maradt. Az angolok a Hull Cityt, a spanyolok a Real Sociedadot veszítették el, a németektől a Mainz bukott, egyedül az olaszok mondhatják el, hogy minden csapatuk bejutott valahova (6/6 – ők eggyel kevesebbet is indíthattak).
A 6 csapatos országok mögött közvetlenül a francia és a portugál bajnokság is komoly erőt képvisel, mindössze 1-1 kiesővel, az ötös létszám becsületes, főleg úgy, hogy a bajnokságaikat, főleg a luzitánokét, itthon sokan nem tartják túl sokra (Balázs Benjámint ugyan hazaküldték, de nem szólt igazán nagyot, hogy odaszerződött). A belgák megelőzték a hollandokat, Ciprus és Fehéroroszország már két együttesnél tart, és feltűnik a mezőnyben az azeri Qarabag is.
Az 54 UEFA-tagállamból 29 ad csapatot a csoportkörökbe, 25 ország, köztük Magyarország nem. Abból a szempontból ezen nem lepődhetünk meg, hogy a teljes rangsorban a 31. helyen állunk, az előttünk elhelyezkedők két kivétellel (Izrael, Norvégia) kvalifikáltak legalább egy csapatot, miközben csupán egyetlen mögöttünk álló tagország csapata jutott tovább, ez pedig Finnország. Ezek alapján sajnos papírforma, hogy a határt nálunk, illetve fölöttünk húzzák meg, és így már nem is tűnik annyira földtől elrugaszkodottnak a sokat bírált rangsor. Idén majdnem pont az történt, amit a számok alapján jósolni lehetett. Kár, hogy a ‘majdnem’ nem miattunk majdnem.
Íme a teljes lista:
6 csapatot ad: Anglia, Németország, Olaszország, Spanyolország
5 csapatot ad: Franciaország, Portugália
4 csapatot ad: Belgium, Görögország, Oroszország, Ukrajna
3 csapatot ad: Hollandia, Svájc, Törökország
2 csapatot ad: Ciprus, Dánia, Fehéroroszország, Horvátország, Románia
1 csapatot ad: Ausztria, Azerbajdzsán, Bulgária, Csehország, Finnország, Lengyelország, Skócia, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia
Nem ad csapatot: MAGYARORSZÁG, Albánia, Andorra, Bosznia-Hercegovina, Észak-Írország, Észtország, Feröer, Gibraltár, Grúzia, Izland, Izrael, Írország, Kazahsztán, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Macedónia, Málta, Moldova, Montenegró, Norvégia, Örményország, San Marino, Wales