Hol vannak az Új pestiek?
Az Újpest tegnap simán elbukta a tavasz meccsének kikiáltott Magyar Kupa elődöntő visszavágót, ezzel a csapat számára az év hátralévő felének semmiféle érdemi jelentősége nem maradt, minden bizonnyal az 5.-10. hely között végez majd valahol. Ilyenkor jöhetne az, hogy kihasználják ezt az öt, tét nélküli meccset, és elkezdik építeni a jövőt, kipróbálnak olyan játékosokat, főleg saját nevelésű fiatalokat, akikre később esetleg lehet számítani, és akikre az újpesti közönség régóta kíváncsi lenne a mostaniak helyett. Amiről most írni fogok, az régóta megfogalmazódott bennem, de most vált végképp aktuálissá.
Az alapállítás az, hogy Újpesten az elmúlt kb. 4 évben nem neveltek ki egyetlen olyan játékost sem, aki alkalmas volna az Nb1-re, ami egy ekkora klubról egészen drámai képet fest, és Nb1-es szinten is kirívó. Egy lilaideális világban a Videoton elleni mostani meccsen, 1:3 után, amikor végleg semmi tét nincs már, az utolsó percben nem Bojan Sankovic áll be, hanem bemutatkozik egy 19 éves srác az utánpótlásból. És a Lombard elleni bajnokin 4:0-nál nem Tcveiba, egy 21 éves orosz kapja meg az első meccsét az élvonalban, hanem a legjobb saját u21-es. De nem. Nem is lehetett volna így, hiszen az Újpest inkább üresen hagy egy, vagy akár két helyet a padon, ennyivel kevesebb játékost nevez be, vagy benevez olyan sérültet, aki képtelen pályára lépni, minthogy a legjobb utánpótlás korú gyereket legalább a padra leültesse. Fel nem foghatom, hogy ez hogyan lehetséges egy ilyen hagyományú klubnál, ahová alapvetően még mindig leviszik a szülők a gyerekeket. Nem azt nem értem, hogy nincs állandóan 1-2 fiatal a kezdőben, nem is azt, hogy nincs 2-3 a padon, hanem azt, hogy soha, még egyetlen nyomorult percre, de még csak a keretben sem láttunk egyetlen egy játékost, mondjuk a 17-21 éves generáció legjobbját. Csak azt az egyet, amelyiket a szóba jöhető korosztályok kb. 60 gyerekéből erre érdemesnek tartanak. Ez hogy lehet?
Azt is állítom, hogy egy klub lehet bármilyen gazdag és sikeres légiósokkal vagy máshonnan megvett magyarokkal, ha mindeközben nem képes első osztályú futballistákat nevelni, akkor hatalmas bajban van. Persze itt elő lehet kapni a Real Madridot, hogy ők sem nevelnek játékost az első csapatnak, csakhogy a Castillából fél Európa vásárol, miközben az Újpest u21-ből kiöregedő fiataljai jó esetben az NB2-ben, de sokszor alacsonyabb szinten folytatják. A 91-92-es generáció krémje (Simon, Egerszegi, Nagy János, Lázár Bence, Tajthy,) még minimum az Nb1-ig vitte, a következő (Toricska, Erős Ronald) már csak Ligakupáig, illetve 1-2 Nb1-es meccsig jutott (azóta az Nb3-ban vannak), a többiek (?) egyelőre esélytelenek arra, hogy a bajnoki keretbe jussanak. A Ligakupában a rövidesen 20 éves Szalánszki Bálint volt pályán a legtöbbet az u21-esek közül, de máig a bajnoki és a Magyar kupa-keretbe sem tudott egyszer sem bekerülni.
Ezt a hiányos kvalitás helyett indokolhatná elvi és technikai magyarázat, de mindkettőt kizárhatjuk. Azt nem lehet mondani, hogy a Duchatelet-birodalmi stratégia állna az utánpótlás útjába, és szándékosan nem használnák az utánpótlást, mert olcsóbb és jövedelmezőbb megoldás a saját nevelésű játékos szerepeltetésénél és eladásánál nincsen. De ezek szerint nincs kit felhozni. Emellett több klubnál előfordul, hogy az utánpótlás, vagy annak egy része nem a profi klubot működtető céghez tartozik, hanem az anyaegyesülethez, vagyis nem is lehet csak úgy felhozni valakit a nagyokhoz, hacsak nincs kettős igazolása. De itt van, hiszen a Ligakupában másképp nem játszhatnának. Vagyis marad a minőségi probléma.
Fent említett Szalánszki, mint aki a felnőtt kerettel (is) edz, minden jel szerint a hátország legígéretesebb futballistája. A tény, hogy olyankor sem ül le a padra, amikor kevesebb, vagy akár sérült játékos ül ott, nem jelenthet mást, minthogy az utánpótlás legjobbja 20 évesen alkalmatlan az Nb1-es futballra. Ez persze nem az ő hibája. Hiszen Újpesten az utánpótlás az UTE-hez tartozik, következésképp a kiválasztás, a szakmai munka az anyaegyesület dolga. Olyan jól nem végezheti, ha ez a végeredmény, a profik és a szurkolók ennek a levét isszák. És ez a folyamat már ott tetten érhető, amikor a jobb játékosok vagy edzők többségét azonnal leigazolják máshová, esetleg maguktól eljönnek az UTE-ból. A generációk így hanyatlottak ebben az időszakban, a 4 évvel ezelőttiek még Nb1-esek, a 2 évvel ezelőttiek már alig, a mostaniaknál még rosszabb a helyzet. És ha hozzáteszem, hogy az u17 kiesésre áll, és magával ránthatja a komplett utánpótlást a második vonalba, nyugodtan kijelenthető: ezt hívják leépülésnek.
Említettem, hogy ez Nb1-es szinten is kirívó, hiszen majdnem minden csapatból tudok mondani legalább egy játékost, aki a saját nevelésűek közül került be valamelyik meccsen (de inkább többen és többször) a keretbe, és kapott profi szerződést az elmúlt időszakban. Csak így hirtelen: Videoton/Puskás (Kleinheisler, Sallai), FTC (Popov), MTK (Bese), DVSC (Balogh), Paks (Hahn), KTE (Kitl), Újpest (-), DVTK (Bacsa), ETO (Kalmár), Nyíregyháza (-), Pécs (Kővári), Honvéd (Prosser), Haladás (Angyal), Lombard (Király), Dunaújváros (-)
Dunaújvárosban a korábbi megszűnés robbantotta szét az utánpótlást, minden gyerek elment, így ott igazoltan kell még pár év, mire az új klub kitermelheti az utánpótlását. Nyíregyházára viszont –az Újpesthez hasonlóan- nincs magyarázat, hacsak nem a DVSC erősödő elszippantó ereje, vagy a klub hektikus szereplése, de ez a blog most nem róluk szól, bár mint látható, szólhatna.
Szintén jó indikátor, hogy Bernd Strock U20-as vb-re készülő 35-ös bő keretébe csupán 4 Nb1-es klub nem ad játékost, ezek egyike az Újpest. A kép tovább árnyalható, hiszen a Pécs pont hogy kinevelt két Nb1-es játékost mostanában, így marad a Nyíregyháza és a Dunaújváros. Ismét ugyanaz a három csapat (bár így is vannak klubok, melyek nem saját nevelésű játékos révén kerültek fel a listára), és ha lefelé megyünk a fiatalabbak felé, ott sem javul az arány, gyakorlatilag Újpest-mentesek a korosztályos válogatottak.
Közben Újpesten nincs már Nb3-mas csapat, így az u21-ből kiöregedő játékosokat jobb híján szélnek eresztik, és sokszor egy Nb2-es szerződéshez is gyengék. Kevés kivételtől eltekintve (Kaposváron láttunk ellenpéldát) az Nb3-ból már nincs visszaút, vagyis minden olyan évben, amikor kifut egy u21-es generáció, az Újpest megint elköszön egy csapatnyi gyerektől, akikből nem lett NB1-es futballista, mert a mihasznának tartott Kosovic, Mboma, Serwy és Ahmeti még mindig jobb volt nála. És jövőre kifutnak azok az idei Ligakupa-csipegetők, akik 21 évesen nem érnek annyit, mint Tcveiba, Addo, vagy a 18 éves Perovic. Most hátra van 5 bajnoki meccs, és reálisan nézve az újpesti utánpótlás egyetlen játékosa nem fog bekerülni még csak a meccskeretbe se. Ez a perspektíva, és egyetlen ellenpélda van csupán, akit direkt a végére hagytam: Banai Dávid, a cserekapus. Dmitrovic távozása léptette őt előre a rangsorban, és ha Balajcza esetleg megsérül, vagy a meccs tétje engedi, akár pályára is léphet. Ő az egyetlen játékos, aki újpesti nevelésként (a fentiek tükrében: annak ellenére) stabil tagja a felnőtt keretnek, és reális esélye van rá, hogy Újpesten vagy máshol profi játékos legyen. A többiek pedig valamelyik alacsonyabb osztályban egy távoli pályán elmondhatják: valamikor az Újpestben szerettem volna futballozni, de nem sikerült.