Spanyol Aranykor
Fernando Torres Európa-bajnoki címet érő gólját nem illik összevetni a XVI. században épült San Lorenzo de El Escorial-i királyi palotával, kolostori menedékhellyel, mint ahogy magát Fernando Torrest sem szabad egyazon beszélgetésben szóba hozni Juan de Herrerával, a fenséges kolostorpalota megalkotójával. Szentségtörés lenne Iniesta világbajnoki címet jelentő gólját egy napon emlegetni Cervantes Don Quijotéjával, de Alba Pomarest, Morata Martint, Juan Matát vagy Javi Rodriguezt sem ildomos egy kontextusban említeni Velázquezzel vagy El Grecóval. Pedig mindkét oldal egy-egy Aranykort (Siglo de oro) képvisel.
A messze földön híres Spanyol Aranykor 1492-ben vette kezdetét, ekkor jelent meg ugyanis Antonio de Nebrija „Kasztíliai grammatika” című műve, és 1681-ig, a híres drámaíró, Pedro Calderon de la Barca haláláig tartott. Ebben a periódusban a „spanyol” volt a divat. Hispánia politikai és gazdasági nagyhatalomnak számított, és mint ilyen az országban virágzott az irodalom, a művészet, egyszóval: a kultúra. Akkoriban a spanyol stílus volt a követendő példa. Lope de Vega, Garcilaso de la Vega, San Juan de la Cruz, Luis de Góngora, Francisco de Quevedo, Tirso de Molina vagy Murillo tudása és tálentuma legjavát adta, hogy az utókor soha ne feledkezzen meg róla.
Jó néhány évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy ismét Hispánia diktálja a divatot, no nem a festészetben, az építészetben, esetleg a drámaírás terén, hanem a sportban (Rafael Nadal, Fernando Alonso, Alberto Contador, Juanjo Cobo, Álvaro Bautista, Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, kosárválogatott, Davis-kupa-csapat stb.), és ezen belül is a futballban. Már csak a felnőtt labdarúgó-válogatott sikerei hiányoztak ahhoz, hogy a 21. századról, mint a Spanyol Sport Aranykoráról beszéljünk.
A spanyol labdarúgó-válogatott világraszóló eredményeiről sokat beszéltek, írtak. Az utánpótlás csapatok, a hölgyek, vagy a futsalosok sikerei nem kaptak akkora publicitást, pedig ők is az Aranykort hivatottak fényezni. A spanyol futsalválogatott 2010-ben pont Magyarországon nyert Európa-bajnokságot zsinórban harmadszor, összességében ötödször, ebben az esztendőben a női U17-es válogatott is megvédte Európa-bajnoki címét, a 19 éven aluli srácok a nyár közepén szintén ötödször bizonyultak a kontinens legjobbjainak ebben a korosztályban, június végén a 21 éven aluli legények emelhették a magasba az Európa-bajnoki címet szimbolizáló trófeát.
OLÉ!